Článek
Na úvod se zeptám trochu provokativně. Řízení klubu vás nezaměstnává natolik, když ještě kandidujete na předsedu FAČR?
Ne, to jistě není důvod mé kandidatury. Rozhodl jsem se pro ni proto, že v posledních měsících hodně komunikuji s výkonnostním i profesionálním fotbalem a vnímám, co oba potřebují. Rád bych, aby se český fotbal rozvíjel trochu jiným směrem než dosud, a svými zkušenostmi ze sportovního prostředí bych k tomu chtěl přispět. Nežene mě ego nebo vidina, že musím někoho porazit, ale touha pomoct a být součástí rozvoje velkého sportu.
Svůj program jste představil v deseti bodech. Jakou měl odezvu?
Musím říct, že mě až překvapilo, kolik lidí reagovalo. Většinou pozitivně. Lidé se mě ptali, jakou formou by se mohly body, které jsem představil, naplňovat. Nejvíc je zajímalo to, jak přemýšlím v rámci rozvoje dětí, sportovních tříd, podpory menších klubů ve výkonnostním fotbale. Kontaktovala mě spousta okresů, teď se o tom budeme bavit.
Podporu z hnutí cítíte?
Kdybych ji necítil, kandidaturu bych nepodával a ani bych o ní neuvažoval. Na druhou stranu musím říct, že teď nejsem s nikým domluvený. Chci komunikovat se všemi na všech úrovních výkonnostního i profesionálního fotbalu a bavit se o tom, jestli bych mohl se svým programem získat podporu.
Profesionální kluby za vámi budou stát? Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík na nedávném ligovém grémiu všechny kluby vyzval, aby podpořily Tomáše Bártu. Nebouráte tyhle plány?
Nemyslím, že bych chtěl jednotu nebo něco podobného bourat. Ba naopak, chtěl bych, aby se fotbal spojil. Nechtěl bych komentovat ostatní kandidáty, to není cesta, kterou půjdu. Seděl jsem na ligovém grémiu, kde padla výzva podpory pro Tomáše Bártu. Ale květnová valná hromada bude velmi důležitá a je ještě daleko. Každý má čas popřemýšlet, který kandidát by byl dobrý a koho podpoří.
Řekly vám některé kluby, že vás podpoří?
Ano, mám od některých slíbeno, že by mě podpořily. Ale uvidíme, jak se vše vyvine, teď je vše na začátku. Vše se může velmi rychle měnit. Chci však zdůraznit, že nejde jen o profesionální fotbal. Poslední měsíce jsem měl schůzky hlavně s výkonnostním fotbalem, tam mi byla podpora také slíbena.
V minulosti jste působil ve Slavii, teď s ní s Mladou Boleslaví docela čile obchodujete. Máte její podporu?
Podpora velkých klubů Slavie, Sparty nebo Plzně by byla pro kandidaturu důležitá, ale žádnou dohodu s nikým nemám. I prohlášení jsem dal jen za sebe, nebyla v něm zmíněna podpora kohokoliv. Se Spartou, Slavií i Plzní komunikuji a budu rád, když s nimi budu moct prodiskutovat body, které jsem představil.
Zmínil jste, že řada lidí se zajímala o podporu dětí. Je to pro vás klíčový bod?
Určitě. Je důležité, aby co nejvíc dětí sportovalo. Vím, že i partneři, kteří se angažují ve sportovních projektech a dávají do něj peníze, by o to měli velký zájem. Ale zásadní jsou i další body – jako navýšení státních peněz do výkonnostního fotbalu nebo větší profesionalizace FAČR. Věřím, že se dá vytvořit dlouhodobá koncepce, která by fungovala.
V čem je FAČR neprofesionální? Co byste chtěl změnit?
Myslím, že základní je fungování STES jako marketingové a obchodní společnosti. Musí fungovat úplně jinak než dosud. Především je potřeba, aby STES řídili odborníci z daného oboru.
Je tedy podle vás špatně, že jsou předseda a místopředsedové STES zároveň nejvyššími muži na FAČR?
Myslím, že ve STES by měla vzniknout výkonná funkce, v níž by měl stát profesionál z marketingově obchodní oblasti s mnohaletou zkušeností. Funkce se nemohou rozdávat jen proto, že někdo někoho zná. STES by měl změnit celé své fungování.
Program Davida Trundy
– Jednota a spolupráce napříč fotbalovým prostředím
– Profesionalizace FAČR
– Podpora výkonnostního fotbalu
– Marketing a obchod (STES)
– Transparentnost a důvěryhodnost
– Rozvoj reprezentačních týmů
– Fotbal do škol
– Výstavba národního stadionu na Strahově
– Podpora fanoušků a rodin
– Mezinárodní spolupráce a rozvoj
Myslíte, že byste uměl sehnat i víc peněz od státu?
Díky svým zkušenostem z různých sportovních projektů a dobré znalosti fungování výkonnostního i profesionálního fotbalu vím, jak hledat efektivní cesty k financování sportu. Vedle spolupráce se soukromým sektorem jsem připraven jednat se státními institucemi o možnostech navýšení a transparentního zacílení podpory, především na sport dětí a mládeže. Jsem přesvědčen, že moje dosavadní zkušenosti a kontakty mohou přispět k pozitivním změnám v této oblasti.
Nebude teď trpět boleslavský klub?
Nebojím se toho. V minulosti už předsedou asociace majitel klubu byl. Vím, že teď máme chod klubu se všemi lidmi, kteří tu jsou, dobře nastavený. Máme jasně daná pravidla. Navíc bez ohledu na mou kandidaturu máme připravené změny. Do Boleslavi nastoupí výkonný ředitel, který bude mít na starosti chod klubu.
Kdo jím bude?
Zatím neprozradím. Probíhají jednání, finalizujeme dohodu.
Jak jste zmínil, předsedou asociace byl v minulosti majitel jabloneckého klubu Miroslav Pelta. Bavil jste se s ním o tom?
Je důležité vnímat zkušenosti lidí, kteří FAČR vedli. Pana Peltu znám, komunikujeme spolu, naše kluby jsou kousek od sebe, jsme de facto sousedi. Takže ano, bavili jsme se o tom, jaká jsou rizika tohoto spojení.
Nemůže pro vás být nevýhodou, že vlastníte ligový klub? Nebyl byste tzv. nadstranickým předsedou.
Ne. Myslím, že mám naopak výhodu. Znám problematiku malého klubu, což beru jako velký benefit. Za mnoho let, během kterých se pohybuji ve sportovním prostředí, vnímám potřeby všech klubů na všech úrovních. To je zcela zásadní. Vím, jak je těžké, aby kluby v dnešní době přežívaly. Chci jim pomoct.
Měl jste nějaké reakce od Petra Fouska, Tomáše Bárty nebo Rudolfa Blažka, tedy dalších kandidátů na post předsedy fotbalové asociace?
Se všemi se samozřejmě znám, ale reakce jsem žádné neměl. Myslím, že je to logické.