Hlavní obsah

Neskutečné finále asijského šampionátu. Zlato berou fotbalistky obou zemí

Příběh ze čtvrtečního finále šampionátu jižní Asie hráček do 19 let se bezesporu zapíše do fotbalové historie. Reprezentantky Bangladéše a Indie mají za sebou neuvěřitelnou bitvu plnou nečekaných zvratů, chyb rozhodčích i závěru, který ve sportu obecně nemá obdoby. A výsledek? Z poháru se radují obě země.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Ilustrační fotografie

Článek

Jsou sporty, kde dělení cenných kovů po shodném výsledku historicky není nic extrémně neobvyklého. Plavání, atletika. Ve fotbale se například dělí bronz na mužském evropském šampionátu, kde ale poražení semifinalisté o třetí příčku nebojují.

Když už se v pavouku a vyřazovací fázi střetnutí hrané na jedno nebo více utkání uskuteční, mělo by nakonec poznat vítěze/postupujícího. Jenže ve finále zmíněného asijského mistrovství fotbalistek do 19 let se tak nestalo. Už samotné klání nabídlo velké drama, když Bangladéš vyrovnal na 1:1 v 93.minutě.

Duel dospěl až do penaltového rozstřelu. V něm uspělo všech 22 hráček včetně obou gólmanek. Sice neobvyklé, ale nic extra zarážejícího, viďte? To hlavní nastalo o pár desítek sekund později. Rozhodčí zastavily hráčku Bangladéše, která se chystala začít 12. sérii penalt.

* penalty (1:59:00 až 2:18:00), hod mincí, následná radost, protesty týmu Bangladéše (od 2:19:00), odchod hráček Indie (2:32:00), netradiční vyhlášení (4:43:30)

Došlo k poradě a neuvěřitelnému rozhodnutí. Sudí si k sobě přivolaly obě kapitánky. Místo pokračování rozstřelu měl o vítězi šampionátu rozhodnout los. Jestli padla panna, nebo orel, je už jedno. Mistrem jižní Asie se v tu chvíli staly hráčky v modrém reprezentující Indii. Na stadionu propukla na jedné straně ohromná euforie, ze druhé se začaly valit rázné protesty.

Po zásahu delegáta mělo dojít k nápravě situace a obnovení pokutových kopů. Jenže nastal další zvrat. Tým Indie se s takovým verdiktem odmítal smířit. Zvedl se z trávníku a zamířil do šaten. Co s tím?

Debata dle záznamu trvala přibližně dvě hodiny. Těžko říct, co se v tu chvíli honilo v hlavách sudí, delegátů a direktoriátu turnaje. Těžko říct, jaké byly nápady a myšlenkové pochody. Jedno je jisté, na pódium si pro pohár přišly zástupkyně obou finalistů. Ano, letošními šampiony jsou jak hráčky Bangladéše, tak Indie.

Související témata: