Článek
„Vybavuju si odražený vysoký míč na vápno: já tam šel rukama a soupeř hlavou. Nešťastně jsme se srazili ve stejný moment a on to odnesl horším zraněním,“ vzpomínal Vaclík na zápas Ligy národů s Portugalskem ze září 2022. Dodejme, že se srazil s hvězdným útočníkem Cristianem Ronaldem, jenž byl dlouho otřesený, z nosu mu kapala krev a musel si vyměnit dres. „Přesto zápas dohrál a pak jsem za ním normálně zašel do kabiny,“ dodal Vaclík.
Tím pro něj byla choulostivá záležitost vyřízená, ovšem pro fanoušky z celého světa ne. „Na sociální sítě jsem radši pár dnů nevlezl. Tušil jsem, co se bude dít. Když jsem to otevřel, vyskákalo na mě spoustu nepříjemných zpráv. Urážky na mě ještě nějak beru, ale vyhrožování pobodáním dcery bylo moc. Pár dnů mi to v hlavě zůstalo,“ vyprávěl Vaclík.
Gólman španělského Albacete patří k hlavním tvářím nového národního projektu Přes čáru, který má upozornit a nastartovat debatu o negativních jevech ve fotbale. Vaclík není sám, o svůj příběh se podělili i další dva insideři.
Pražského rozhodčího Matyáše Hanzlíka po utkání 1.B třídy napadlo několik vzteklounů, přesto dál píská. Na rozdíl od spousty jiných: v celé Evropě chybí zhruba 40 tisíc sudích. „Nechtěl jsem se nechat odradit, pozitivní dojmy ze života rozhodčího přetrvávají,“ vysvětlil s úsměvem na tváři. „Je to rozmanitá práce, každý zápas je jiný. Kdo o pískání přemýšlí, ať se to nebojí vyzkoušet.“
A Josef Váňa? Mladý sympaťák z Rakovníka loni v 1.A třídě utrpěl dvojnásobnou zlomeninu nohy, ale teď už zase hraje a zkouší to i jako rozhodčí. „Měl jsem gólovou šanci, šel jsem sám proti brankáři. Dal jsem si míč kolem něj a on mě trefil do nohy. Ani nedokážu popsat, v jak ukrutných bolestech jsem byl, na hřišti jsem dvacet minut čekal na sanitku,“ líčil Váňa. „Po roce jsem zase na hřišti. Ještě ne ve staré formě, ale věřím, že se do toho co nejdřív dostanu a budu zase dávat góly.“
Pánové Hanzlík s Váňou mluvili na tiskovce ve strahovském sídle českého fotbalu vedle předsedy asociace Petra Fouska, jenž oba pochválil: „Jsem rád, že zůstali u fotbalu. V postcovidové době jsme zaregistrovali akceleraci nárůstů negativních jevů ve všech souvislostech. Vulgarita, útoky na rozhodčí, nepřiměřená agresivita… Základ je nenechat se odradit. Před represí musí přijít prevence, proto rozjíždíme projekt Přes čáru.“
Co už je vlastně přes čáru? „Podle mě útoky na rodinu, rasu či sexuální orientaci, tohle všechno je věc soukromí každého člověka,“ vzkázal Vaclík ve videu ze Španělska. „Nejčerstvější případ byl Kuba Jankto,“ připomněl svého někdejšího parťáka z národního týmu, jenž loni oznámil, že je gay. „Spousta lidí absolutně nemá toleranci a nechápou, čím si Kuba v daný moment procházel. Fotbalová komunita to přijala krásně, ovšem na sítích to názorově často bylo dno.“
A útoky na rozhodčí v nižších soutěžích? „Nárůst případů v poslední době je nepřijatelný. O některých událostech jsme se ani nedozvěděli, protože je sudí neuvedli do své zprávy. Je to věc osvěty, aby se nebáli. Kromě samotných rozhodčích se scházíme se zástupci klubů, vedeme odbornou diskusi napříč disciplinárkami a třeba pomůže i projekt Přes čáru,“ pravil Michal Volf, předseda disciplinární Řídící komise pro Čechy.
„Jsem rád, že se tahle nepříjemná témata otvírají. Tak nějak jsme si zvykli, že jsou součástí fotbalu, ale nemělo by to tak být,“ zdůraznil Vaclík. „Snad se v očistě fotbalu společně dostaneme co nejdál.“
Snad. To je to správné slovo.