Článek
Na stadion v Krasnodaru před víkendem dorazilo bezmála 30 tisíc diváků, kteří viděli drtivou výhru 11:0.
Jednalo se o nejvyšší vítězství v ruské historii, kterou ale samotní hráči příliš nepřeceňovali.
„Dá se říct, že s takovými soupeři se dá hrát na jedné noze,“ glosoval záložník Alexej Mirančuk pro server championat.com.
O dost drsněji hovořil bývalý sovětský reprezentant Jurij Gavrilov.
„Národní tým mohl vstřelit ještě víc gólů. Vypadalo to, že mnozí brunejští hráči poprvé viděli míč,“ citoval jej deník Sport Express. „Něco podobného se mi stalo, když jsem hrál ve Finsku. Po přestupu jsem se procházel po městě a všiml jsem si, že tři mí spoluhráči pokládají asfalt. Dva další kluky jsem viděl, jak na kole rozvážejí poštu. Přesně takové hráče měla Brunej a vznikla z toho komedie.“
Maličkému sultanátu z jihovýchodní Asie patří v žebříčku FIFA až 184. příčka, podle zjištění Sport Expressu ale fotbalový trpaslík ani do Krasnodaru neodeslal nejlepší materiál, který se nabízel.
„Spousta členů reprezentace už měla nahlášenou dovolenou. Proti týmu trenéra Karpina nastoupili hráči, kteří pracují jako policisté nebo hasiči,“ referoval nejznámější sportovní list v Rusku.
A jako ryzí profíci se fotbalisté brunejského béčka nezachovali ani po rekordním výprasku. Tým vyrazil v Krasnodaru do místního striptýzového klubu. Záběry z návštěvy se rozšířily po sociálních sítích. Dokonce i samotný Sport Express přibližoval, kterak si asijští hosté objednávali drahé lihoviny nebo vodní dýmky. Novináři také připomněli, že ruské terminály nepřijímaly platební karty obyvatel Bruneje.
🇧🇳🇷🇺 After losing 0:11 to Russia, the Brunei national football team went to the strip clubs of Krasnodar.
— Lord Bebo (@MyLordBebo) November 16, 2024
The athletes smoked hookahs, drank and danced with $100,000 from the Russian Football Union, allocated to compensate for travel and accommodation.
Russia paid for their… pic.twitter.com/UATpGrChZP
Je otázka, zda párty nebude mít dohru i v Bruneji. Vedení svazu podobnou světskou zábavu hráčům zakazuje.
Také pravidelně angažovaný ruský list nerozklíčoval, zda asijští hosté započítali noční flám do nákladů, které jim uhradil ruský fotbalový svaz. Už před utkáním šéf brunejského fotbalu Faisal Yusoff přiznal, že veškeré výdaje související s přátelákem jako ubytování nebo cestu hradí ruští hostitelé. Náklady se ale podle něj určitě přehouply přes 100 tisíc dolarů.
V součtu s bizarní podívanou se nabízí, zda má ruský fotbal zapotřebí zvát exoty.
On ale nemá příliš na vybranou.
Fotbalový svět jej po invazi na Ukrajinu zavrhl a vyřadil z mezinárodních soutěží. Jen přípravy se spřízněným Běloruskem nebo Srbskem se z exotického až obskurního výčtu soupeřů vymykají. Za poslední dvě sezony ruská reprezentace namátkou nastoupila i k přátelákům proti Iráku, Íránu, Keni, Kataru nebo Vietnamu.
Soupeře z nezvyklých fotbalových krajin mohou šéfové tamní federace oslovovat dál. Ruské weby počátkem týdne informovaly, že FIFA s jejich souborem nepočítá ani pro mistrovství světa, které za necelé dva roky hostí USA, Kanada a Mexiko.
Nic by na tom nezměnilo hypoteticky ani to, kdyby okamžitě dozněly výstřely na Ukrajině a ruská vojska se z cizího území stáhla.
UEFA už koncem října nezařadila Rusko do evropské kvalifikace, která se rozlosuje 13. prosince. Zdroj Sport Expressu tvrdí, že by Rusové mohli být teoreticky zařazení až rovnou mezi účastníky do závěrečného turnaje, což je ovšem krajně nepravděpodobné.
FIFA by musela některému kontinentu sebrat místo. Rusko sice před šesti lety pořádalo mistrovství světa, ale mezi fotbalové mocnosti se neřadí. Spíš patří k průměrným týmům, které se navíc v době válčení musí poměřovat s podprůměrnými fotbalovými zeměmi.
Třeba jako v úterý, kdy Rusy od 17.30 ve Volgogradu prověří národní tým Sýrie.