Článek
Každý z dvaatřiceti účastníků Mistrovství světa klubů si z celkové odměny ukousne tak velký kus, jak daleko dojde. Je proto pravděpodobné, že největší částky poputují do Evropy. Devět největších favoritů na vítězství podle sázkových kurzů totiž pochází právě ze starého kontinentu.
Jediný z evropských týmů, který nepatří mezi favority na postup mezi nejlepších 16 týmů turnaje, je rakouský Red Bull Salcburg. I tak si ale může sáhnout na poměrně velké peníze. A to je právě to, co podle Schäfera může poškodit rovnováhu mezi týmy v malých a středních ligách.
„Pokud rakouský klub dostane 50 milionů dolarů (přes 1,15 miliardy korun), má to na ligu obrovský vliv,“ vysvětluje na BBC nový šéf Evropských lig a připomíná, že tým ze Salcburgu ovládl místní soutěž do roku 2024 desetkrát v řadě. „Vyrovnanost je pro ligu jedním z nejdůležitějších témat,“ myslí si.
Soutěže napříč Evropou dlouhodobě zápasí s dominancí malého počtu klubů. Víte, kdy naposledy vyhrál španělskou ligu někdo jiný než Barcelona, Real nebo Atlético Madrid? V roce 2004. Ve Francii se zdá, že si PSG připíše 12. titul za 14 let.
V Anglii pak v minulé sezoně získal Manchester City čtvrtý titul v řadě. V Německu to zatím vypadá, že Bayern Mnichov si vezme zpátky svou korunu, o kterou ho loni po 11 letech připravil Leverkusen.
A nyní řada z těchto gigantů dostane díky světovému šampionátu klubů další miliardy, které může využít na přestupovém trhu, a zvýšit tím svou dominanci. „Když vidíte peníze, které letos v létě vyplatí účastníkům soutěže, tak jsou obrovské,“ popisuje Schäfer.
A menším nebo středním soutěžím a klubům podle nového prezidenta Evropské ligy nepomůže ani solidární platba od FIFA ve výši 200 milionů dolarů (přes 4,6 miliardy korun). Mimo jiné i proto, že nikdo nevysvětlil, kam přesně peníze půjdou.
„Menší a střední ligy vedly dobré diskuse o solidaritě, ale musíme být upřímní, je to jen malá část oproti tomu, když se klub účastní mezinárodní soutěže. Upřímně řečeno, obávám se o budoucnost,“ hodnotil Schäfer.