Článek
Amnesty International a SRA vyhodnotily strategii v oblasti lidských práv navržených Marokem, Portugalskem a Španělskem pro turnaj v roce 2030 a Saúdskou Arábií pro rok 2034. Došly k závěru, že nabídky dostatečně nenastínily, jak by pořádající země splnily standardy lidských práv. Rizika v Saúdské Arábii prý jsou tak vysoká, že uspořádání turnaje by vedlo k závažnému a rozsáhlému porušování práv.
„Přidělení mistrovství světa v roce 2034 Saúdské Arábii bez získání důvěryhodných záruk reformy bude mít skutečné a předvídatelné následky. Fanoušci budou čelit diskriminaci, obyvatelé budou násilně vystěhováni. Migrující pracovníci budou čelit vykořisťování a mnozí zemřou. FIFA musí proces zastavit do té doby, dokud nebude zavedena řádná ochrana lidských práv. Tak, aby se předešlo zhoršení již tak zoufalé situace,“ varuje Steve Cockburn, šéf Amnesty International pro pracovní práva a sport.
New: @Amnesty & @Sport_Rights call on FIFA to halt 2034 World Cup bid process until human rights protections in Saudi Arabia put in place.
— Steve Cockburn (@stevecockburn) November 11, 2024
Without reforms, activists will remain in prison and workers will die.
2030 bid by 🇲🇦🇵🇹🇪🇸 also major gaps.
More: https://t.co/CjmsW6thXv pic.twitter.com/qkuFQGUcjF
Saúdská Arábie předložila návrh pro mistrovství světa ve fotbale 2034. Nastiňuje renovační plány na výstavbu 11 stadionů a více než 185 000 hotelových pokojů. K tomu obří infrastrukturní projekty včetně dopravních spojení do nově vybudovaných měst.
„Saúdská Arábie bude potřebovat velké množství migrujících pracovníků, aby splnila své ambice na mistrovství světa, ale neexistují žádné závazky k zamezení vykořisťování dělníků.“
„Plán Saúdské Arábie v oblasti lidských práv neřeší tvrdé potlačování svobody projevu vlády a v zemi pokračuje věznění jednotlivců, kteří byli odsouzeni k dlouhým žalářům pouze za svůj projev,“ upozorňuje Cockburn.
Kritizovaná země podle něho neuvádí ani žádná nová opatření na ochranu nebo odškodnění lidí před nuceným vystěhováním. Schéma rovněž neřeší diskriminaci žen, kriminalizaci mimomanželských vztahů a vztahů osob stejného pohlaví a neposkytuje žádná opatření ani závazky na ochranu LGBT fanoušků a obyvatel před zneužitím nebo zatčením.
Je tu ještě šampionát, který se hraje o čtyři roky dřív. Ani z něho nejsou obě organizace na ochranu lidských práv vůbec nadšeny.
Maroko, Portugalsko a Španělsko navrhly hostit zápasy na 20 stadionech v 17 městech – kromě tří zápasů v Uruguayi, Paraguayi a Argentině. Plány zahrnují nový stadion pro 115 000 míst v Casablance (Maroko) a nové dopravní spojení.
Mezi rizika v oblasti lidských práv, na kterou Amnesty International a SRA upozornily, patří nadměrné používání policejní síly proti davům ve všech třech zemích, nesprávné používání gumových projektilů, jakož i omezování projevu svobody i shromažďování a další rasistické, sexistické a homofobní zneužívání ve fotbale.
„FIFA musí také vyžadovat mnohem věrohodnější strategie a závazné stanovisko k prevenci porušování lidských práv ve vztahu k mistrovství světa ve fotbale 2030. Maroko, Portugalsko a Španělsko stále dostatečně nevysvětlily, jak budou hráči a fanoušci chráněni před diskriminačním zneužíváním, jaká opatření budou přijata, aby nedocházelo k zbytečnému používání policejních sil,“ podotýká Steve Cockburn
Zpráva také zdůraznila rizika omezení dostupnosti ubytování pro obyvatele hostitelských měst v Portugalsku a Španělsku a rizika nuceného vystěhování v Maroku. Mimomanželské vztahy a vztahy osob stejného pohlaví jsou navíc v této severoafrické zemi kriminalizovány.
„Maroko, Portugalsko a Španělsko musí brát své povinnosti v oblasti lidských práv mnohem vážněji. Mistrovství světa ve fotbale 2030 by mohlo poskytnout příležitost k ochraně lidských práv ve všech třech zemích. Pouze v tom případě, že budou vlády a fotbalové asociace připraveny úzce spolupracovat s fanoušky, organizacemi pro lidská práva, odbory a dalšími dotčenými skupinami,“ nabádá šéf Amnesty International pro pracovní práva a sport.
Amnesty International protesteert bij het bondsbureau van de KNVB tegen de aanstaande toewijzing van het WK voetbal van 2034 aan Saoedi-Arabië. pic.twitter.com/q2zjT6rkiD
— Willem Vissers (@vkwillemvissers) November 11, 2024
FIFA poprvé zavedla lidská kritéria do svého výběrového procesu na mistrovství světa pro mistrovství světa mužů v roce 2026 po sporech ohledně výběru Ruska a Kataru v letech 2018 a 2022. Teď to vypadá, že napomáhá slabé strategii Saúdské Arábie tím, že souhlasila s výrazným omezením lidských práv. Jako jsou klíčové otázky včetně svobody, LGBT a nuceného vystěhování.
„FIFA dlouho prohlašuje, že při výběru hostitelů mistrovství světa a při pořádání svých stěžejních turnajů zahrnuje standardy lidských práv. Pokud FIFA nebude upřímná, pokud jde o rozsah a závažnost budoucích rizik, a neučiní kroky, aby jim zabránila, bude jasné, že její oddanost lidským právům je podvod,“ tvrdí Andrea Florenceová, ředitelka Sports and Rights Alliance.
Přitom FIFA byla prvním globálním sportovním orgánem, který zavedl kritéria lidských práv ve svém výběrovém řízení na tak mamutí akci. „Takže by bylo šokující zjištění, že tato organizace nyní zcela zahodila principy ve prospěch svého konečného výsledku,“ míní Florenceová.