Článek
Na sociální média bylo vypuštěno video, které se tvářilo být z dílny arabské stanice Al-Džazíra, s rádoby reportáží o tom, jak katarská policie zadržela tři opilé ukrajinské fanoušky, kteří přimalovali hitlerovský knírek oficiálnímu maskotovi šampionátu a na plakáty k MS dokreslovali hákové kříže a nacistický pozdrav „Sieg Heil".
Video sdílel i oficiální twitterový účet ruské ambasády ve Velké Británii, který k tomu připsal patřičný propagandistický komentář. „Poté co vystřízlivěli, ukrajinští fanoušci zjistili, že imunitu garantovanou ukrajinským neonacistům některými západními zeměmi, si nemohou užívat v normálních státech jako je Katar."
And as night follows day, the Russian embassy in the UK has now shared a screenshot from the fake Al Jazeera video about three Ukrainians being arrested in Qatar for drawing "Nazi symbols" on World Cup signs.
The video is fake and was never made by Al Jazeera. pic.twitter.com/T7xC55y2Ge
— Shayan Sardarizadeh (@Shayan86) November 24, 2022
Video se zcela nepřekvapivě objevilo na telegramovém kanálu prominentní ruského televizního propagandisty Vladimira Solovjova.
Na videu nicméně není vidět prakticky nic z toho, o čem se píše. Ani postavy či tváře údajných Ukrajinců.
#Ukrainian football fans were detained in #Doha #Qatar . They were spreading nazi symbols on the walls. They've been in custody so fare.#Qatar2022 #QatarWorldCup2022 #QatarWordCup2022 #Ukraine #UkraineWar #UkraineRussiaWar️ pic.twitter.com/HqWemouOyI
— Il Cimmero (@CimmeroIl) November 22, 2022
Televize se proti videu ohradila s tím, že jde o padělek a nikdy o opilých Ukrajincích v této souvislosti neinformovala. Šlo o montáž s využitím loga a grafických prvků této stanice.
„Video je kompletně padělané. Al-Džazíra nikdy žádnou podobnou reportáž netočila," potvrdila stanice na svých oficiálních stránkách.
Navíc se ukázalo, že nejde ani o příliš zdařilý padělek. Na videu nesouhlasí celá řada věcí včetně podoby uniforem katarských policistů a dalších detailů.
— Al Jazeera PR (@AlJazeera) November 24, 2022
Nicméně účel vylhaného videa byl nejspíš splněn, na Twitteru mělo stovky tisíc shlédnutí.