Článek
Fanoušci na letošním mistrovství světa musí zkousnout řadu nařízení, která jim nejsou úplně po chuti, ale i tak si snaží pobyt na šampionátu užít. Mnozí z nich si koupili tradiční arabské hábity po kotníky, tzv. thawby, které se často nosí s kefíjou, tradiční arabskou pokrývkou hlavy.
Toto oblečení se hojně prodává v barvách týmů, které se turnaje účastní. Má to však jeden háček. V tomto oblečení totiž fanoušci nemohou do barů, kde se prodává alkohol.
Football fans at the Qatar World Cup are being told to take off Arabic robes and headdress when they enter bars selling alcohol after complaints from locals that it is an insult to Islam.#Qatar2022 #FIFAWorldCup
— Bolarinwa Olajide (@iambolar) November 25, 2022
Ten se v Kataru smí prodávat jen ve speciálních zónách a barech luxusních hotelů, např. v baru The Red Lion v hotelu Al Mansour Suite nebo v Irish Pub v hotelu Best Wester apod. Ochranka těchto barů fanoušky v thawbech vykazuje a žádá je, aby si je svlékli. Místním obyvatelům to totiž vadí.
Fans at #QatarWorldCup2022 told to take off Arabic robes & headdress when they enter bars selling booze after complaints from locals that it's an insult to Islam
1. It is fooking ridulous that you wear it thinking its respect!
2. "Honour" us! Show some respect - that homour! pic.twitter.com/QBYWPvm7QU
— D.N.S. (@DubaiNameShame) November 24, 2022
Podle nich je to urážka jich samých a islámu. „Tohle se mi stalo už po několikáté a začínám toho mít dost. Nesnažím se nikoho urazit. Jen se snažím ukázat, že si vážím katarské a muslimské kultury," řekl jeden z fanoušků deníku Daily Mail.
„Jsem velmi hrdý na svůj arabský oděv a jsem rád, že se v něm fanoušci na mistrovství světa baví. Ale mít ho na sobě, když se opíjejí, je nepřijatelné," uvedl jeden z místních.
Samotné ochrance, která fanoušky o svlečení hábitů žádá, toto nařízení připadá přísné. Proti fanouškům pouze v kefíjách v barvách své země prý nezasahují.