Článek
Původní Al Rihla byl uveden jako revoluční počin.
„Fotbal se neustále zrychluje, takže přesnost a letová stabilita míče jsou čím dál důležitější. Nový design mu umožní udržet během letu mnohem vyšší rychlost. Půjde o nejrychlejší a nejpřesnější míč v historii," slibovala Franziska Löffelmannová, ředitelka firmy Adidas pro design.
Míč prošel testy v aerodynamickém tunelu, jeho design odráží kulturu, architekturu, tradiční arabské plachetnice a vlajku Kataru.
Adidas unveil 'Al Hilm', the official World Cup ball for the semifinals and final ⚽ pic.twitter.com/9ueFnCGgqN
— B/R Football (@brfootball) December 11, 2022
Ne všichni hráči si ovšem balon oblíbili. Míč veřejně zkritizoval například anglický obránce Kieran Trippier, podle kterého je Al Rihla příliš lehký.
FIFA se skutečně odhodlala ke změně, k níž měla přispět i neproměněná penalta Harryho Kanea ve čtvrtfinále proti Francii (1:2), když anglický kapitán z bílého puntíku vysoko překopl bránu.
Pořadatelé původní míč samozřejmě brání a poukazují, že díky čipům a novým technologiím byl neocenitelnou pomocí pro rozhodčím činit rychlejší a přesnější rozhodnutí během šampionátu.
„Vývojem technologií propojených s míči adidas umožnil, aby měli videorozhodčí k dispozici další důležité informace. Data z míče otvírají nové poznatky pro vyprávění příběhů o jedinečných okamžicích na hřišti na tomto mistrovství světa," poukazuje Johannes Holzmüller, ředitel fotbalových technologií a inovací FIFA.
Pravdou je, že senzor v míči utišil třeba diskuse, kdo vlastně vstřelil první gól Portugalska v utkání s Uruguayí. Podle výrobce nezaznamenal žádný kontakt s hlavou Cristiana Ronalda, který se snažil tečovat střílený centr Bruna Fernandese, takže branka byla správně připsána záložníkovi Manchesteru United.