Článek
Pivní oáza. I tak v Dauhá funguje Fanfestival. Absolutně jediné místo v celém Kataru, kde si lze během fotbalového mistrovství světa koupit pivo. A vypít si ho dokonce venku, což je za normálních okolností v malé zemi v oblasti Perského zálivu trestné. Za porušení zákazu hrozí několikaleté vězení. Jak celý proces prodeje piva vypadá ve fanouškovské zóně vypadá a co všechno obnáší?
Legendární český režisér Miloš Forman by z dění v „pivní" části Fanfestivalu natočil trhák, za který by obdržel několik Oskarů. Jde o groteskní scény, které se poblíž promenády Corniche opakují večer co večer. Prodej totiž začíná až v 19 hodin (trvá do jedné ranní). Už hodinu a půl před otevírací dobou se před vstupem hromadí zástupy fanoušků, lačných po pivu. Mnozí z nich mají výrazy žízní trpících lidí, kteří v poušti objevili zdroj vody. Areál pojme až 45 tisíc lidí, před branami pivní oázy můžou stát dobré dvě tisícovky. Na sobě mají dresy zemí ze všech kontinentů světa, v davu lze spatřit i postavy v dišdaše. Tedy místních Katařanů. Ochranka každou chvíli čelí dotazům, kdy už bude otevřeno a trpělivě odpovídá.
„Pracoval jsem před časem v Liverpoolu, takže je pro mě všechno kolem zákazu alkoholu hodně zvláštní. Na šampionát má přijet přes milion fanoušků, většina z nich je zvyklá dát si pivo, kdykoli má chuť. Tohle je divné," pronesl 35letý Pákistánec, který dohlíží na pořádek ve Fanfestivalu.
Přesně s úderem 19. hodiny odstraňuje se svými parťáky železné bariéry. Fanoušci vezmou ve vteřině výdejní okénka útokem. Někteří doslova sprintují. Vzápětí si se spokojeným výrazem odnášejí v papírovém nosiči čtyři kelímky piva z plechovky. Zaplatili za ně 200 riálů, přes 1300 korun.
„Tohle je naprosto bláznivé. I ta cena, byť v Kataru je běžná. Respektuji jinou kulturu, s tím jsem do Kataru také přijel. Ale fotbalový šampionát je výjimečná akce, větší sportovní neexistuje. Sleduje ji celý svět. Proto by neměl být zákaz alkoholu tak přísný. Napít se piva na jednom místě v zemi je šílené," kroutil hlavou starší Angličan.
Když zjistil, že osoba, se kterou se dal do řeči, je z Česka, naoko nahodil ustaraný tón. „Byl jsem v létě v Praze. Pro vás musí být zákaz alkoholu také nepříjemný. Musíte trpět. Co jsem poznal, tak u vás v Česku pijete pivo jako vodu," rozesmál se Brit.