Článek
Spojení piva a fotbalu v muslimském světě se stalo propíraným tématem už při světovém šampionátu 2022, který hostil sousední Katar.
Původně šejkové přislíbili FIFA výjimku, která při turnaji povolovala prodej piva na fotbalových stadionech. Katarská vláda ale slib dva dny před startem porušila a prodej zatrhla úplně. Alkohol se dal draze pořídit pouze v hotelech a ve vybraných prodejnách.
V Saúdské Arábii jsou zákony ještě striktnější. Zakazují nejen prodej, ale i konzumaci na veřejnosti. Za porušení hrozí bičování, vězení nebo deportace.
Postihy pro fotbalové fanoušky na šampionátu 2034 zřejmě nebudou podobně drakonické. Arabové si před světem nebudou chtít poškodit reputaci. Navíc při turnaji, do něhož masivně investují.
Fandové se ale musí chystat, že zůstanou při fotbale na suchu. Dopředu to avizuje saúdskoarabský velvyslanec, jehož hojně citovala renomovaná britská média jako BBC, The Times nebo Daily Telegraph.
„Každá země má svou kulturu a my rádi vyjdeme lidem vstříc v naší kultuře, ale nechceme ji kvůli někomu jinému měnit,“ líčil diplomat.
Britská média připomínají, že v arabské zemi se považují za nelegální vztahy stejnopohlavních párů, do žaláře mohou putovat jedinci i za propagaci homosexuality. Kontroverze s LGBTQ+ komunitou se řešily i před třemi lety v Kataru. FIFA dokonce hráčům za nasazení duhových kapitánských pásek hrozila žlutými kartami.
Těžko se dá odhadovat, zda bude podobné nařízení platit i v Saúdské Arábii.
„Všichni jsou v naší zemi vítáni,“ ujistil saúdskoarabský diplomat. „Není to saúdská událost, je to světová akce a uvítáme v podstatě každého, kdo bude chtít přijet.“
Zůstává stále ještě nepotvrzené, kdy přesně fotbalová elita v roce 2034 do pouštního království přicestuje. Letní termín vyhrazený velké fotbalové akci moc nepřipadá v úvahu, jelikož ve vyprahlé Arábii panuje nesnesitelné vedro.
Hrát od listopadu do prosince jako nedávno v Kataru se nezdá schůdné zase kvůli ramadánu. Jako nejpravděpodobnější termín se pro turnaj nyní jeví leden a únor.