Článek
„Jsme přesvědčení, že stoleté výročí šampionátů bude výjimečné, protože se to stane jen jednou,“ vyhlásil Alejandro Dominguez, prezident asociace CONMEBOL, která zastřešuje celý jihoamerický fotbal.
„Navrhujeme, abychom jedinkrát uspořádali turnaj s 64 týmy na třech kontinentech současně,“ doplňoval.
Jen pro vysvětlenou, první mistrovství světa se odehrálo v roce 1930, které hostila Uruguay. FIFA vymyslela, že šampionát 2030 započne právě tam, kde se začala psát historie největší sportovní události planety. Navrch další úvodní zápasy se odehrají i v sousední Argentině a Paraguayi.
Poté se celý turnaj přesune do Španělska, Portugalska a Maroka, kterým FIFA pořadatelství přidělila už předloni. V Jižní Americe si ale chtějí z turnaje uždibnout víc než rozjezdová klání. Důvodů lze najít vícero, ale jeden nejspíš převládá.
Víc zápasů, víc pozornosti, víc příjmů.
A proto zástupci asociace CONMEBOL horují za výjimečné rozšíření turnaje. Pokud by návrh prosadili, znamenalo by to, že by se fotbalového svátku účastnila zhruba třetina planety. „Chtěli bychom, aby všechny země měly možnost z globálního zážitku a nikdo nebyl z oslav vynechán,“ oznámil šéf jihoamerické kopané.
Nárůst ze 48 mančaftů na 64 nezaznívá poprvé. Na březnovém jednání FIFA nápad prosazoval zástupce uruguayského fotbalu Ignacio Alonso a mezinárodní federace vše státnicky pro New York Times vysvětlovala tím, že šlo o „spontánní bod, který nadnesl člen rady FIFA ke konci zasedání“.
Nyní podpora megalomanského turnaje zesiluje. A není náhoda, že se opět ozývá Jižní Amerika. Tentokrát rozhodně nejde o žádné plácání či spontánní nápad. Dominguez o rozšíření hovořil v oficiálním projevu na čtvrtečním kongresu organizace CONMEBOL, která už na odsouhlaseném rozšíření pro rok 2026 profituje.
Z desetičlenné jihoamerické kvalifikace postoupí přímo na turnaj šest zemí, sedmá dostane šanci v mezikontinentální baráži.
55 evropských zemí v novém formátu hraje o 16 fleků. Šéf UEFA Aleksander Čeferin už před měsícem označil šampionát se 64 státy za špatnou myšlenku. „Nebylo by to dobré pro mistrovství světa ani pro kvalifikaci,“ uvedl.
Fotbal se ale často neřídí dobrými úmysly a rozumem, ale spíš penězi. A debaty o nabobtnání turnaje budou sílit.