Článek
Kampaň „OneLove" vznikla v Nizozemsku v roce 2020 na podporu inkluze a za boj proti diskriminaci. Právě Nizozemsko, jehož kapitán Virgil van Dijk duhovou pásku nosí již delší dobu, hraje 29. listopadu proti domácímu Kataru ve skupině A.
V této arabské zemi je homosexualita nezákonná a hrozí za ni až tři roky vězení. Nejen kvůli tomu, ale i kvůli zacházení s migrujícími dělníky, kteří pracují na stavbách, je Katar často kritizován. Během posledních deseti let zemřelo údajně šest a půl tisíce dělníků.
One Love ❤️🧡💛💚💙💜
Um ein Zeichen gegen Diskriminierung und für #Vielfalt zu setzen, wird Manuel Neuer bei den anstehenden beiden Nations League-Spielen und während der WM in Katar eine spezielle Kapitänsbinde tragen. #OneLove
➡️ https://t.co/3NoJor10BC pic.twitter.com/lvtPfMeK2u
— DFB-Team (@DFB_Team) September 21, 2022
„Nošení společné pásky jménem našich týmů vyšle jasný vzkaz, jelikož to sleduje celý svět," řekl kapitán anglické reprezentace Harry Kane. K iniciativě se připojilo celkem deset evropských zemí: Anglie, Belgie, Dánsko, Francie, Německo, Nizozemsko, Norsko, Švédsko, Švýcarsko a Wales. Švédsko a Norsko se sice MS nezúčastní, ale iniciativu podpoří alespoň při utkání Ligy národů.
Harry Kane will wear a rainbow One Love armband at this year’s World Cup in Qatar in a stance against discrimination 🌈 pic.twitter.com/8K4h6cin1q
— ESPN UK (@ESPNUK) September 21, 2022
FIFA již dříve podpořila pokleknutí před zápasy na podporu hnutí BLM, teď je znovu pod tlakem. Uvědomuje si totiž, že duhová páska by mohla být chápána i jako provokace pořádající zemi. Dosud také zakazuje nošení pásky s vlastním návrhem. Kapitáni mají nosit pouze oficiální pásky od globálního řídícího orgánu.
Mezi zeměmi, které iniciativu podpořit nehodlají, je i Polsko, jehož kapitán Robert Lewandowski však oblékne pásku v barvách Ukrajiny. Slíbil to bývalému ukrajinskému kouči a fotbalové ikoně Andreji Ševčenkovi.