Článek
Věštili mu problémy. Pochybovali, že právě on belgickou reprezentaci sjednotí. Nevěřili, že by právě španělský kouč Roberto Martínez stvořil tým z hráčů, pro jejichž část je rodným jazykem vlámština, pro další francouzština a pro jiné holandština či dokonce němčina.
„Naráželi a potýkali se s tím všichni před ním," připomínal někdejší reprezentační kapitán i trenér Marc Wilmots, jak těžké je stvořit z multikulturního kádru hráčů s několika mateřskými jazyky mužstvo, které bude jednotné a půjde za svým cílem bez ohledu na to, odkud kdo pochází a jak mluví.
A to všechno předhazovali jemu, který vyrostl v Katalánsku a poznal, co jazyková vyhraněnost představuje a může znamenat.
"Jsem neutrál," tvrdil Martínez už když se před dvěma lety ujímal belgické zlaté generace.
"Mluvím jazykem fotbalu a jsem povznesen nad to, jestli někdo pochází z Flander nebo Valónska, protože posuzuji hráče jako fotbalistu. Je jedno, zda De Bruyne je z Flander a Hazazd z Valónska," opakoval už několikrát během ruského šampionátu.
Před osmifinálovou partií zase.
"Dělám svou práci a nemám čas pitvat a zkoumat všelijaké rozmanitosti a nuance v belgické kultuře a jazykových odlišnostech. Řídím se mluvou a potřebami fotbalu," vysvětloval, proč se mu podařilo fotbalové Rudé ďábly sjednotit natolik, že se z nich stal už po zápasech ve skupině jeden z velkých favoritů mistrovství.
Za ním na tabuli patřící sponzorovi reprezentačního týmu, pivovaru AB InBev, se vyjímala tři slova. Samo sebou v angličtině.
We Are Belgium.
"Jsme Belgičané," tvrdí Axel Witsel, který prošel Lutychem, lisabonskou Benfikou, petrohradským Zenitem a teď si vydělává v Číně, že přijali trenérovu pravdu.
A angličtinu také. Řeč, jíž se domlouvají na trénincích i při zápasech. U snídaně a oběda také.
Tak to přece trenér chtěl.
A to ještě v Brazílii na mistrovství světa 2014 pořádal tiskový mluvčí národního týmu oddělená setkání s hráči mluvícími vlámsky a sóly pro ty hovořící francouzsky.
V Rusku nic takového.
A to přitom kapitán mužstva Vincent Company mluví pěti jazyky. A útočník Romelu Lukaku, player s konžskými kořeny narozený v Antverpách, plynule dokonce šesti.
„Začnu větu ve francouzštině, dokončím ji v holandštině a mezi to hodím několik slov španělsky nebo portugalsky. Ale jsem Belgičan. Všichni jsme Belgičané," ujišťuje Lukaku, že v mužstvu panuje jednota, z níž pramení jeho síla.
Jazyková rozmanitost jde stranou.
Ostatně, i fanoušci pochodující do rostovské arény zpívali svůj chorál v angličtině.
We Are Belgium.