Článek
Oba hráči na setkání v Londýně předali Erdoganovi své podepsané dresy, Gündogan navíc doplnil věnování „mému ctěnému prezidentovi s velkým respektem".
Na hlavy fotbalistů se v Německu snesla obrovská kritika. Třeba německá poslankyně tureckého původu Sevim Dagdelenová napsala: „Bylo velkou chybou pózovat s despotickým Erdoganem v luxusním londýnském hotelu a nazývat jej svým prezidentem, zatímco demokraté jsou v Turecku perzekuování a kritičtí novináři zadržováni," uvedla Dagdelenová.
Germany's Ilkay Gundogan: Erdogan photo controversy difficult for me, Mesut Ozil #arsenalnews https://t.co/1MCIZ6zt2X pic.twitter.com/mW03K3KNNp
— Manchester UK (@ukmanchesteruk) 6. června 2018
Rozlícená reakce přišla také z vedení německého fotbalu. „Fotbal a Německý fotbalový svaz brání hodnoty, které nejsou Erdoganem zcela respektovány," pronesl Reinhard Grindel, prezident Německé fotbalové asociace.
A v utkání se Saúdskou Arábií bylo znát, že zlost německých příznivců stále trvá. Zatímco Özil kvůli zranění kolene do zápasu nezasáhl, Gündogan se dočkal bučení při každém kontaktu s míčem.
Erdogan, který v 90. letech hrával poloprofesionálně fotbal za istanbulskou Kasimpasu, je nyní se svou islámsky orientovanou stranou AK u moci už 15 let. Původně byl premiérem, nyní bude obhajovat post prezidenta země. Volby proběhnout koncem června, načež právě akce s fotbalisty německého národního mužstva má být součástí Erdoganovy předvolební kampaně.