Hlavní obsah

Fotbalové MS v roce 2026 uspořádají Kanada, Mexiko a USA

Moskva
Aktualizováno

Fotbalové mistrovství světa v roce 2026 uspořádají společně Kanada, USA a Mexiko. Na středečním zasedání v Moskvě o tom rozhodl kongres mezinárodní fotbalové federace FIFA. Severoamerická kandidatura dostala 134 hlasů, její jediný soupeř Maroko 65. Závěrečného turnaje se poprvé zúčastní 48 týmů.

Foto: Edgard Garrido, Reuters

Společná kandidatura USA, Kanady a Mexika uspěla. Země uspořádají fotbalové MS v roce 2026.

Článek

Ve prospěch severoamerické trojice rozhodl dostatek moderních stadiónů, dostupnost a výborná infrastruktura. Navíc podle odhadů organizátorů by mělo mistrovství v Kanadě, USA a Mexiku vynést FIFA 11 miliard dolarů, zatímco v případě Maroka šlo o polovinu. Africký stát by navíc musel postavit devět úplně nových stadiónů a pět zrenovovat.

Hlasování v Moskvě bylo veřejné, což bylo v ostrém kontrastu s předchozími volbami, kdy pořadatelství šampionátů v letech 2018 a 2022 získaly Rusko a Katar. Posléze bylo zatčeno přes 40 činovníků, kteří byli obviněni a odsouzeni za korupci, především při prodeji marketingových a vysílacích práv.

Vizitka společné kandidatury USA, Kanady a Mexika, která byla vybrána za pořadatele fotbalového MS v roce 2026:
Web: www.united2026.com
Motto: Jednota. Jistota. Příležitost.
Pořadatelská města: 16 (deset v USA, po třech v Kanadě a Mexiku)
Počet zápasů: 80 (60 v USA, po deseti v Kanadě a Mexiku)
Uspořádaná MS: 1970, 1986 (oboje Mexiko), 1994 (USA)
Výhody: dostatek moderních stadiónů, výborná infrastruktura
Nevýhody: velké vzdálenosti, napjatější politické vztahy USA s Mexikem kvůli imigraci
Ostatní: poprvé v historii se turnaje zúčastní 48 týmů, rovněž tři země společně ještě nikdy MS nehostily; USA, Kanada i Mexiko původně plánovaly, že se budou o šampionát ucházet samostatně, nakonec se ale rozhodly využít toho, že FIFA předloni zrušila zákaz společných kandidatur; v širším seznamu bylo 41 měst, nyní jich je 23; společnou kandidaturu podpořily hlavy všech zemí či anglický fotbalista David Beckham; pořadatelé očekávají, že se prodá rekordních 5,8 miliónu vstupenek.

"Dnes zvítězil především fotbal," prohlásil šéf americké fotbalové federace Carlos Codeiro. "Máme obrovskou radost, ale současně cítíme velkou čest a pokoru, že nás členové FIFA vybrali za pořadatele světového šampionátu," přidala v prohlášení severoamerická fotbalová konfederace CONCACAF.

Společnou kandidaturu podpořili i čeští delegáti

Vyšetřování rozsáhlého skandálu měla na starost americká prokuratura, která sídlí nedaleko stadiónu MetLife v New Yorku pro 87 tisíc diváků. Právě tam by se podle organizátorů mělo za osm let hrát finálové utkání. Spojené státy by měly hostit 60 z 80 zápasů rozšířeného turnaje, Mexiko s Kanadou po deseti.

Mexiko jako první stát uspořádá šampionát potřetí, hostilo ho už v letech 1970 a 1986. V USA se po roce 1994 uskuteční mistrovství světa podruhé, v Kanadě bude poprvé. Maroko naopak neuspělo s kandidaturou ani na pátý pokus.

Pro severoamerickou kandidaturu hlasovali v Moskvě i zástupci Fotbalové asociace ČR, zatímco Maroko podpořily například Slovensko s Nizozemskem a Francií. Voleb se nemohly zúčastnit svazy Americké Samoy, Guamu, Portorika a Amerických Panenských ostrovů, protože jsou nezačleněným americkým územím. Írán se zdržel hlasování.

"Myslím, že zvolení společné kandidatury Kanady, USA a Mexika, nebylo pro většinu zástupců světových federací překvapením. Nevýhodou může být možná jen časový posun, jednoznačným plusem ale bude ekonomický přínos pro FIFA, UEFA i členské národní asociace," řekl předseda FAČR Martin Malík.

Zástupce marocké kandidatury mrzelo, že neměla plnou podporu afrického kontinentu, protože 11 afrických zemí hlasovalo pro konkurenci. Stejně tak jako země z Blízkého Východu.

"Doufali jsme, ale ztratili jsme hodně hlasů na vlastním kontinentu a od našich arabských bratrů. Pak jsme neměli šanci," řekl ambasador marocké kandidatury a bývalý nigerijský fotbalista Daniel Amokachi. "Počítali jsme s našimi přáteli, ale byli jsme zrazeni," dodal fenomenální marocký běžec Hicham El Guerrouj, který pomáhal s kandidaturou.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nejnovější články

NačítámNačíst další články