Hlavní obsah

Fotbal na stadiónu v Soči zachránil Putinův přítel. Údržba dalších bude stát Rusko milióny

Soči/Praha

Diváci na fotbalovém stadionu v ruském letovisku Soči se letos stali svědky špičkových zápasů mistrovství světa: dramatické remízy 3:3 mezi Španělskem a Portugalskem, vítězství Němců nad Švédy nebo čtvrtfinálové penaltové porážky domácích Rusů s Chorvaty. Aby se však na hřišti po skončení šampionátu ještě hrál fotbal, museli tamní činitelé přesvědčit přítele ruského prezidenta Vladimira Putina, aby svůj fotbalový tým přestěhoval do Soči, napsal deník Financial Times.

Foto: Darko Bandic, ČTK/AP

Chorvatší fotbalisté slaví postup do semifinále mistrovství světa po penaltovém vítězství nad Ruskem

Článek

Ruští činitelé řeší palčivý problém - jak využít stadióny po skončení mistrovství světa, které se konalo v 11 městech Ruska. Silné fotbalové základny mají totiž v zemi jen metropole Moskva a Petrohrad a na údržbu sportovišť ve vzdálených městech chybějí úřadům peníze.

Nejlépe se s problém zatím vyrovnalo černomořské Soči. Město pro fotbalový šampionát využilo stadión postavený pro zimní olympijské hry v roce 2014. Vlastní fotbalový klub ale Soči nemá a ve snaze hřiště zachránit proto tamní úřady přesvědčily Putinova přítele z dětství Borise Rotenberga, aby se stal jejich investorem. Podnikatel koupil petrohradský fotbalový klub Dynamo, z nějž se nyní stane FK Soči.

Podle zástupce tamního starosty Sergeje Jurčenka je Rotenbergova investice triumfem privatizace ruského fotbalu. V soukromém vlastnictví je totiž nyní pouze pět ruských celků, které hrají fotbal na vysoké úrovni. Ostatní patří státu nebo státním firmám a ty čelí při jejich financování velkým potížím.

Podle FT ale ani Rotenbergovy investice nejsou čistě soukromé. Jeho starší bratr Arkadij byl Putinovým dlouhodobým tréninkovým partnerem v judu. Poté co byl Putin zvolen prezidentem, se z něj díky výhodným smlouvám pro státní plynárenskou společnost Gazprom stal miliardář. Oba bratři jsou na sankčním seznamu Spojených států amerických v souvislosti s rolí Ruska v bojích na východě Ukrajiny.

Nižnij Novgorod chce přilákat zahraniční investory

Ostatní ruská města, která patrona jako Soči nemají, hledají kreativnější řešení pro nevyužitá sportoviště, píše deník FT. Například Nižnij Novgorod chce přilákat zahraniční investory, kteří by financovali udržování hřiště pro tým, jejž město nově založilo. Město Saransk, zhruba 600 kilometrů východně od Moskvy, přebuduje stadion na zápasnické centrum.

Hlavním problémem je financování údržby stadiónů. Podle samarského gubernátora to přijde město na 500 milionů rublů (asi 178 miliónů korun) ročně. Volgograd podle tamního starosty zaplatí ročně za udržování fotbalového sportoviště pro místní tým 350 miliónů rublů (přibližně 124 miliónů korun).

Související témata: