Článek
Po jeho zákroku totiž nabral míč zpětnou faleš a po odrazu od trávníku pomalu mířil směrem k bráně. To už však Romero nezaregistroval, neboť se na oslavu úspěšného zákroku doslova bil v prsa a řval nadšením. K jeho štěstí se ale balón zastavil přesně na čáře a celým svým objemem ji, aby mohl být gól uznán, nepřešel.
Pokud by se tak ale stalo, rozhodčí by byl podle pravidla 14 nucen penaltu uznat jako proměněnou. „Akce pokutového kopu však trvá i v době, kdy se míč různě odráží mezi brankovými tyčemi a břevnem nebo i když se ho mezitím, třeba i opakovaně, dotkne brankář. Skončí teprve v okamžiku, kdy míč definitivně opustí hrací plochu buď do branky nebo mimo ni, popřípadě když je s konečnou platností jasné, že zůstane na hrací ploše. Ustanovení zde uvedená platí i při provádění kopů z pokutové značky pro určení vítěze utkání," píše se v pravidlech fotbalu.
Právě Vlaarův pokus penaltový rozstřel ovlivnil. Devětadvacetiletý obránce anglické Aston Villy šel kopat jako vůbec první z hráčů, a když nedal, psychická výhoda se přesunula na stranu Argentinců. Taky že kouč Oranjes Luis van Gaal po zápase přiznával, že první pokutový kop je mimořádné důležitý a měl se jej chopit zkušenější hráč. Jenže dva z nich odmítli jít na penaltu jako první, a tak trenér ukázal na Vlaara, jenž přitom během předešlých 120 minut odehrál vynikající zápas.
Zatímco Argentinci proměnili všechny své pokutové kopy, na opačné straně selhal ještě Sneijder, a tak Nizozemce čeká v sobotu zápas o bronz s domácí Brazílií. Argentina si to o den později rozdá o zlato s Německem.