Článek
Podle svědků se pod vahou diváků zřítila zeď a při následné panice zemřelo podle posledních oficiálních údajů 19 lidí včetně dvou dětí, dalších 132 bylo zraněno. Patnáct měsíců před startem MS v Jihoafrické republice událost otřásla fotbalovým světem, federace FIFA si okamžitě vyžádala podrobnou zprávu.
Prezident FIFA Sepp Blatter v první reakci vyjádřil pozůstalým soustrast. Domácí federaci a příslušné úřady pak vyzval k důslednému vyšetření příčin katastrofy. Situaci bude FIFA dále komentovat až po obdržení zprávy, na základě níž pak je připravena přijmout opatření, aby se podobně tragické události neopakovaly.
Zápas i přes tragédii odsunut nebyl
K neštěstí došlo čtyřicet minut před výkopem, přesto se zápas odehrál podle plánu. Domácí tým s hvězdami hrajícími v Evropě v čele s Didierem Drogbou, právě jehož start byl podle médií spojen s extrémním zájmem o zápas, zvítězil 5:0. Útočník Chelsea dal dva góly.
Lokální média po tragédii napsala, že na vyprodaný stadión se snažily dostat tisíce lidí bez vstupenek a pod jejich náporem se zřítila zeď. Pod ní zahynulo několik osob, další diváci byli ušlapáni v panice. K té prý přispěl i zásah policie, která použila slzný plyn.
Na afrických stadiónech nejsou podobné tragédie výjimkou, vloni v červnu například rovněž při kvalifikačním utkání o postup na MS mezi Libérií a Gambií zahynulo na přeplněném stadiónu v Monrovii nejméně osm lidí, kteří byli ušlapáni a zadušeni.
Obavy z opakování podobného incidentu při MS v příštím roce jsou prý ale liché. Alespoň podle poradce FIFA Horsta Schmidta. "Při mistrovství světa budou bezpečnostní opatření na podobné úrovni jako v roce 2006. Velká část vstupenek bude na konkrétní osoby, místa na stadiónech jsou číslována. Na to zatím Afričané nejsou zvyklí," řekl deníku Bild.