Hlavní obsah

Moje práce je v poločase, nemám se za co stydět, vysvětluje Fousek, proč chce dál vést český fotbal

Když slyší výroky některých předsedů okresních fotbalových svazů, že ho na valné hromadě nepodpoří, současný šéf fotbalové asociace Petr Fousek odvětí: „Zůstávám v klidu. Mediální vyjádření volby nerozhodují.“ Pravil tak na neutrální půdě hotelu v centru Prahy, nikoliv ve svazovém sídle na Strahově. Představil své vize a plány, se kterými chce oslovit delegáty, kteří budou v květnu volit nového šéfa FAČR. Fousek jím chce být. „Moje práce je v poločase,“ říká dvaašedesátiletý funkcionář. Jeho dosud ohlášenými soupeři jsou Tomáš Bárta, Rudolf Blažek a David Trunda.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek vystoupil na tiskové konferenci ke své další kandidatuře na předsedu.

Článek

Proč kandidujete?

Fotbalová asociace toho za čtyři roky hodně odpracovala, dosáhla řady úspěchů, nemá se za co stydět. Tak to vnímám i já, jako předseda se nemusím za uplynulé čtyři roky stydět. Rok 2021 byl z mnoha pohledů přelomový a zdá se, že někteří možná ztrácejí paměť. Věci, které tehdy ustupovaly do pozadí, se mohou navracet. Dalším faktorem je kontinuita, moje práce je v poločase. Celá řada věcí se udělala, na některé čtyři roky nestačí, jako je například obnova důvěry ve fotbal. Stále s potýkáme s dědictvím před rokem 2021.

Jak se ohlížíte za necelými čtyřmi roky ve funkci?

Můj program měl devět okruhů a asi sto bodů. Když je projdu, drtivá většina z nich se podařila zcela naplnit nebo v drtivé většině. Tím nezastírám, že jsou věci, které se povedly pomaleji, mohly být udělány dřív nebo na svou realizaci ještě čekají.

Program Petra Fouska
- Pokračování boje za obnovu a udržení důvěry ve fotbal
- Další rozvoj ve sportovní oblasti
- Finance, marketing, komunikace
- Udržení a rozšíření posílených vnějších vztahů
- Posílení vnitřních vztahů
- Zlepšování řízení, managementu a legislativy

Co například?

Největší dluh máme v projektu restrukturalizace soutěží, který se nepodařilo zrealizovat. Budeme ho muset přenést do dalšího mandátního období. Myslím, že jsme ho pojali příliš volně.

Kde byl problém?

Největší debata probíhá o tom, kolik má mít třetí a čtvrtá liga v Čechách i na Moravě skupin a klubů, na tom nepanovala shoda. Jinak krajské a okresní fotbalové svazy restrukturalizaci podporovaly, protože cítí, že do budoucna to sportovně ani ekonomicky nemůžeme utáhnout. Pak jsou projekty, které považujeme za úspěšné, ale nové vedení v nich bude muset pokračovat, ať už jde o match fixing, nebo spolupráci se Spartou ohledně stadionu na Strahově.

Odkud chcete čerpat hlasy?

Napříč hnutím. V okresech, krajích i klubech. Fotbal se od minulých voleb posunul. Není tajemstvím, že se názory některých lidí mění. Když to budu personifikovat na sebe, tak někteří lidé, kteří mě volili v roce 2021, mě možná nebudou chtít volit. A naopak ti, kteří mě nevolili v roce 2021, by mi třeba hlas dali. Ale počkal bych si na volby, které jsou tajné.

Kandidáti na předsedu FAČR
Petr Fousek (současný předseda)
Tomáš Bárta (výkonný ředitel LFA)
David Trunda (většinový majitel Mladé Boleslavi)
Rudolf Blažek (předseda třetiligového Motorletu)

Co vůbec říkáte na to, že se předsedové okresních fotbalových svazů veřejně vyjadřují k tomu, koho budou podporovat?

Zůstávám v klidu. Mediální vyjádření volby nerozhodují. Rozhoduje samotná valná hromada a do ní zbývají tři měsíce. S celou řadou předsedů jsem mluvil. Vím, že někdo mi fandí, někdo ne. Někdo říká něco veřejně, někdo si chce poslechnout všechny kandidáty. Uvidíme.

Čím chcete získat na svou stranu zástupce výkonnostního fotbalu?

Tím, že o věcech budeme diskutovat. V řadě okresů jsou předsedové původní, v části noví. Budu se s nimi chtít setkat. Místy se tu používá rétorika, že se toho pro regionální fotbal udělalo málo. Nesdílejí ji ale všichni představitelé okresů a krajů, ale někteří se tak vyjadřují.

Jakými argumenty to chcete vyvrátit?

Je tu celá řada věcí, které asociace pro regionální fotbal udělala. Například se snažila vytvořit uživatelsky přijatelnější prostředí. Máme nové stanovy, zjednodušily se některé předpisy. Máme sportovní projekty, mládežnické turnaje a různé formy podpory. A na loňské valné hromadě jsme schválili nový klíč k dělení členských příspěvků, v roce 2025 budou okresy získávat dvojnásobné prostředky v porovnání s předchozím rokem. To ale neznamená, že bychom nechtěli udělat pro regionální fotbal víc.

Budete varovat zástupce výkonnostního fotbalu před tím, že profesionální fotbal může získat hodně funkcí a hnutí de facto ovládat?

Určitě budu zdůrazňovat, že nejsem klubový předseda a nepřicházím z klubu první nebo třetí ligy. Neprovází mě žádný střet zájmů. Nemusím řešit, jestli budu muset opouštět klub, firmy nebo jiné agendy. A poměr profesionálního a neprofesionálního fotbalu? Myslím, že hnutí tohle v drtivé většině vnímá.

Zdá se, že pro vás bude těžké získat hlasy z profesionálního fotbalu. Myslíte, že tam nějakou podporu najdete?

V roce 2021 se ligový fotbal stavěl k volbám tak, že některé kluby podporovaly mě a některé Karla Poborského. Ligový fotbal má teď dva kandidáty, pana Bártu a pana Trundu. Je to legitimní, jsem v klidu. I mezi prvoligovými a druholigovými kluby mohou být ty, které mě budou chtít podpořit. Každopádně, jak bylo naznačeno v minulé otázce, je to určité memento pro regionální a výkonnostní fotbal, aby rovnováha mezi profesionálním a neprofesionálním fotbalem zůstala zachována.

Je pro vás komplikací, že největší kluby jako Sparta, Slavia nebo Plzeň za vámi nestojí?

Největší profesionální kluby mají svou váhu v českém fotbale, respektuji je a vztah s nimi mám korektní. Na valné hromadě je ale dvě stě delegátů z českého fotbalu. Tím nikoho nepodceňuji ani nepřeceňuji, je právo každého vybrat si svého kandidáta. Tím spíš, když jsme čtyři.

Společně s vámi kandidují zatím Tomáš Bárta, David Trunda a Rudolf Blažek. Jak je hodnotíte?

Soustředím se především na sebe, na svou kandidaturu a podporu. Myslím, že mě odlišují znalosti a zkušenosti z českého i mezinárodního prostředí. Všechny tři kandidáty znám poměrně dlouhou dobu, vždy jsem s nimi vycházel korektně. Vše se ale ještě bude vyvíjet, nějaké soupeření proto nyní nechci hodnotit.

Jak vidíte své šance?

O šancích nespekuluji, ale chtěl bych zdůraznit, že fotbal se posouvá a vyvíjí. Rok 2021 ve fotbale bývá přirovnáván k roku 1989 v politice, na tom něco je. V roce 2021 tu bylo velké proreformní nadšení, objevila se spousta reformních skupin, proudů a iniciativ. Do výkonného výboru jsme přicházeli z různých stran a směrů. Pak se však odehrály některé věci, se kterými nemohu souhlasit.

Které?

Jde o pokusy o mimořádné valné hromady nebo odvolání některých členů výkonného výboru, návrhy na odvolání generálního sekretáře. Jsem přesvědčený o tom, že aktivistické postupy do fotbalu nepatří. Dnes je situace jiná než před čtyřmi lety. Nechci říct, že některé momenty signalizují návrat starých časů, ale riziko existuje. Je potřeba ho mít na paměti.