Mistrovství vlastních gólů. Nizozemci překonali svého gólmana rekordně rychle

Nejlepší střelec fotbalového Eura? V nadsázce vlastní gól! Fanoušci jich už viděli 7, na předchozím šampionátu dokonce 11. Přitom předtím byl vlastňák na Euru poměrně raritou. Však jich fanoušci mohli vidět pouhých 8 za 60 let. Jako poslední si ho dali Oranjes, kteří prohráli s Rakouskem 2:3. A šlo o nejrychlejší vlastní branku v historii šampionátu.

Nizozemský Donyell Malen si dává v šesté minutě nejrychlejší vlastní gól v historii Eura v zápase s Rakouskem.

Na mistrovství Evropy (ME) v roce 1980, 1984, 1988 a 1992 nepadl žádný vlastní gól, na letošním šampionátu jich bylo k vidění už sedm. Svého gólmana překonali Němci, Rakušani, Češi, Albánci, Italové, Turci a nyní i Nizozemci.

Běžela ještě šestá minuta, když se Nizozemec Donyell Malen snažil odkopnout míč do bezpečí po prudké přihrávce do vápna a místo toho překonal svého gólmana. Při jeho debutu v základní sestavě Oranjes na turnaji šlo o jeho druhý dotek s míčem… Statistici mu pak přisoudili jedno nechtěné prvenství. Šlo o nejrychlejší vlastní branku v historii Eura.

„V mnoha ohledech jsme začali velmi špatně, soupeř tam měl hodně prostoru. Byli jsme málo agresivní a málo jsme presovali. Začátek jsme vůbec nezachytili. Pak jsme se sice zlepšili a vytvořili si nějaké šance, ale potrestali nás za chyby,“ lamentoval kouč Nizozemců Ronald Koeman, jehož družina přepustila Rakousku po prohře prvenství ve skupině D.

Donyell Malen Nizozemsko-Rakousko 2:3

Málem si Nizozemci dali ještě jeden vlastní gól. V 59. minutě si totiž De Vrij srazil do branky hlavičku Schmida. V tomto případě však zůstala trefa započítána rakouskému hráči.

Na posledních dvou ME už padly dvě třetiny vlastních gólů v celé historii evropského šampionátu. A ještě není konec…

2 : 0 Jablonec - Hradec Králové 2 : 0 dohráno
20240928T19 : 00:00+0200