Článek
Vzduchem? Raději po zemi, prosím. Místo letadla mají účastníci šampionátu využívat autobusy či vlaky. Pomoct má rozdělení skupin do tří oblastí: na západě (Gelsenkirchen, Dortmund, Düsseldorf, Kolín nad Rýnem), jihu (Mnichov, Stuttgart, Frankfurt) a severovýchodě (Hamburk, Berlín, Lipsko).
„Fotbalové mistrovství Evropy je třetí největší sportovní událostí, kterou sledují miliardy lidí po celém světě, takže máme šanci jít příkladem. Tím, že uspořádáme turnaj v souladu s nejvyššími standardy udržitelnosti," vzkázal Michele Uva, ředitel UEFA pro sociální a environmentální udržitelnost.
🏆 We want to make #EURO2024 the most sustainable European Championship ever and set a new standard for sporting events.
Our new environmental, social and governance (ESG) strategy for the tournament is out now: ⬇️#SustainableFootball
— UEFA (@UEFA) July 17, 2023
Vyhýbat se v Německu letadlům mají i fanoušci. Měli by mít nárok na zlevněné vlakové jízdenky a bezplatnou městskou dopravu. Ve skupinové fázi by ještě nemusel být takový problém přání UEFA nelétat dodržet, zato v play off už to může být složitější úkol. Například vítěze čtvrtfinále v Hamburku bude čekat přesun na semifinále do Mnichova, přičemž nejsevernější a nejjižnější město turnaje po silnici dělí skoro 800 kilometrů.
Mimochodem, UEFA sama čelí kritice, že svérázně přispívá ke změně klimatu tím, že postupně zvyšuje počet pohárových a reprezentačních zápasů, čímž přibývá i cestování. Nejen z hlediska životního prostředí mělo bizarní nádech EURO 2021, které se konalo v 11 zemích od Španělska po Ázerbájdžán.
A ještě jedna novinka pro příští mistrovství: přímo na stadionech se počítá s mechanismem rychlé identifikace případů jakékoliv diskriminace. Častěji se má postihovat i třeba rasismus v online prostoru. Po prohraném finále předchozího EURO schytali nechutné nadávky na sociálních sítích Angličané Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka: všichni tři jsou tmavé pleti a všichni tři neproměnili penaltu v rozstřelu o zlato. Rasistickým urážkám na nedávném mistrovství Evropy jednadvacítek čelil i německý tandem Youssoufa Moukoko & Jessic Ngankam.
„Chceme využít fotbal jako sjednocující sílu v boji proti rasismu a diskriminaci ve sportu i v jiných odvětvích," vyhlásila německá ministryně vnitra Nancy Faeserová.
Češi na mistrovství Evropy od rozpadu Československa zatím nikdy nechyběli, působivá série trvá od stříbrného EURO 1996. Slušnou šanci na postup má tým trenéra Jaroslava Šilhavého i tentokrát: po třech zápasech z osmi vede svoji kvalifikační skupinu. Přímý postup z ní si zajistí dva nejlepší.
Skupinová fáze EURO se bude losovat 2. prosince v elegantním sídle Labské filharmonie v Hamburku a turnaj začne 14. června 2024 zápasem domácího Německa se zatím neznámým soupeřem v Mnichově. Finále bude na programu přesně měsíc poté v Berlíně.