Marešova Riga vykročila do Evropské ligy. Přemožitel Baníku zvítězil

Bohatý čtvrteční fotbalový program. Rozehrály se bitvy o přímý postup do Evropské ligy a také čtvrté předkolo Konferenční ligy. O výsledcích českých zástupců Sport.cz informuje v jiných článcích.

Fotbalisté Kodaně doma po Baníku Ostrava zdolali i skotský Kilmarnock.

Evropskou ligu mají nadosah fotbalisté Plzně, kteří 1:0 udolali skotský tým Hearts. Mladá Boleslav v Konferenční lize doma jen remizovala (2:2) s maďarským Páksi. Shodou okolností oba čeští zástupci skórovali v sedmé minutě nastavení.

Evropská liga

Fotbalisté rumunského FCSB po vyřazení v kvalifikaci Ligy mistrů s pražskou Spartou remizovali v úvodním utkání 4. předkola Evropské ligy v Linci 1:1. RFS Riga v sestavě se záložníkem Petrem Marešem zdolala APOEL Nikósie 2:1. Odvety jsou na programu za týden.

FCSB, což je bývalá Steaua Bukurešť, minulé úterý doma podlehlo Spartě ve 3. předkole „milionářské“ soutěže 2:3 a „propadlo“ se o patro níž. Linec zahájil vzájemný souboj lépe, do vedení ho poslal Taoui, jenže za hosty srovnal v nastavení prvního poločasu Miculescu.

Třiatřicetiletý Mareš odehrál 83 minut. Riga vstřelila obě branky v úvodním dějství, APOEL snížil krátce po změně stran. Lotyšský celek si ještě hlavní fázi Evropské ligy nikdy nezahrál.

Konferenční liga

Fotbalisté Legie Varšava v úvodním utkání 4. předkola Konferenční ligy porazili doma kosovský tým Drita 2:0. Tomáš Pekhart odehrál za domácí posledních dvacet minut.

Hosté hráli od 30. minuty v deseti bez vyloučeného ghanského záložníka Gomdy a početní převahu po změně stran využil přesnou hlavičkou slovinský útočník Kramer. V závěru ho vystřídal Pekhart, který v předchozích čtyřech pohárových zápasech dal dva góly. Tentokrát si bilanci nevylepšil, ale další náhradník Španěl Gual zajistil Legii do odvety dvoubrankový náskok.

The New Saints mají blízko k tomu, aby se stali prvním zástupcem Walesu ve skupinové fázi evropských pohárů. Klub, který před třemi lety doma porazil Viktorii Plzeň 4:2 a pak s ní vypadl až na penalty, si dnes z Litvy odvezl slibnou výhru 3:0 nad Panevežysem.

Nejlepší pozici si pro odvetu zajistila Omonia Nikósie, když rozdrtila Ziru z Ázerbájdžánu 6:0. A to ještě Kapverďan Semedo neproměnil penaltu, čímž se připravil o hattrick. Kyperský klub vyhrál v Konferenční lize i svůj pátý zápas.

Přemožitel Baníku Ostrava FC Kodaň zdolala doma Kilmarnock 2:0. Třináct minut před koncem proměnil Nizozemec Dicks penaltu a v šesté minutě nastavení přidal druhý gól Falk. Pro skotský klub to byla první porážka v soutěži.

Dvojnásobný finalista fotbalové Konferenční ligy Fiorentina hrála ve 4. předkole doma s maďarským klubem Puskás Akadémia 3:3. Antonín Barák byl jen na lavičce domácích, zato v týmu hostí odehráli Patrizio Stronati i Jakub Plšek celé utkání.

Španělský brankář Fiorentiny De Gea na svou premiéru v novém působišti po přestupu z Manchesteru United nebude rád vzpomínat. Během úvodních dvanácti minut šel dvakrát pro míč do sítě po Nagyho penaltě a střele Fina Soisala. Ještě do přestávky Sottil snížil a ve druhém dějství se trefili Argentinec Martínez Quarta a střídající Kean, ale Polák Golla v poslední minutě zajistil hostům remízu.

Ukrajinský Kryvbas hrál s Betisem Sevilla stejně jako proti Plzni v Košicích a opět prohrál, tentokrát 0:2. Argentinec Avila potřeboval na první gól jen třináct minut, druhý dal jmenovec španělské hvězdy Rodri.