Hlavní obsah

ANALÝZA: Válečník z Plzně zvedl nároďák. Chválil i Poborský, ke špičce má ale daleko

Chvíli křičel, jásal a křepčil před fanoušky. Pak se ale opřel o kolena a lapal po dechu. A pak zase juchal. Bylo znát, že se Lukáš Červ při úterní výhře 2:1 proti Gruzii zase vyšťavil. Emoce ho ale poháněly. Plzeňský záložník se stal hlavním symbolem náhlé obrody fotbalové reprezentace. A analýza Sport.cz dokazuje, v čem ji ligový objev pozvedl.

Foto: S využitím Reuters

Lukáš Červ předvádí nejen v národním týmu skvělé výkony

Článek

Patří k fotbalistům, kteří se podepsali pod nejslavnější výsledky reprezentace po rozdělení Československa. Z Karla Poborského se poslední dobou stává čím dál fundovanější expert s pohotovými postřehy a věcnými názory. Jeho slova mají váhu. A při úspěšném zakončení Ligy národů v přímém televizním přenosu opakovaně básnil o Červovi.

„Klobouk dolů, jak čte hru. Je výborný pozičně, dynamický, rychlostní. Spoustu toho schytá i rozdá. Kluci vepředu mají jistotu, že je za nimi.“

V reprezentačním speciálu pořadu Přímák na Sport.cz zase o Červovi bez vyzvání začal hovořit Dušan Uhrin mladší. „Překvapil mě, jak hrál excelentně. Defenzivního záložníka zvládl na jedničku,“ žasl. „Společně s Bořilem jsou emotivní typy. Strhli ostatní, za žádnou cenu nechtěli ztratit balon.“

Plejeři z domácí ligy jako Červ, Šulc, Chorý nebo Bořil ztělesňovali pozoruhodnou podzimní proměnu reprezentace, která po nástupu trenéra Haška tři čtvrtě roku tápala. Po bídném Euru a ještě bídnějším vstupu do Ligy národů povstali noví válečníci.

Červ mezi nimi vyčníval. Vždyť do národního týmu nakoukl teprve při kempu před letním Eurem, které ale proseděl na střídačce. „Je tu hlavně, aby nasál atmosféru,“ vysvětloval ještě v Německu Haškův asistent Jaroslav Veselý.

Reprezentační trenéři možná ani netušili, že Červův čas nastane jen několik týdnů po šampionátu. Rozpačitý projev k tomu ale vybízel.

A voilá!

V úterý zakončil národní tým kalendářní rok s postupem v kapse do elitní skupiny Ligy národů, třiadvacetiletý objev zase končil s hezkými statistikami, které schraňuje společnost Opta.

Jen velitel Souček (75,8 %) a jeho kapitánský záskok Holeš (68,4 %) byli z Čechů úspěšnější v soubojích. Analytici napočítali Červovi 35 duelů - kterak se označuje podle oficiální terminologie. Úspěšnost v nich měl bezmála 63 procent.

Pouze legionáři z West Hamu Souček (240) s Coufalem (237) zase v Lize národů rozdali víc přihrávek než Červ (214). Nevelký blonďák se navrch mohl pochlubit solidní úspěšností při distribuci míčů. Před listopadovým srazem se pohyboval na 86,9 procentech. Proti Gruzii si trochu pohoršil, čtvrtinu pasů zkazil.

Na druhou stranu se ukázalo, že Červova výkonnost není bytostně závislá na Součkovi - zkušenějším kolegovi ze středu pole, který kvůli žlutým kartám zůstal v Olomouci na tribuně.

Foto: Sport.cz

Mapa přihrávek Lukáše Červa proti Gruzii

K Červově cti slouží také, že si nezvyšuje úspěšnost mnohdy alibistickými a nicneřešícími přihrávkami vzad. Zhruba třetinu pasů v reprezentaci směřuje kupředu, dalšími přihrávkami přesouvá těžiště hry.

Splňuje požadavky defenzivního záložníka pro mezinárodní fotbal. Je patrné, že si v nároďáku dává záležet, například v nejvyšší soutěži má přesnost přihrávek nižší - 74,7 procent.

Navíc jeho plzeňský zaměstnavatel převážně praktikuje rozestavení se třemi stopery, kde se Červ musí pohybovat o něco blíž defenzivě a jistit ji. Čtyřobráncový reprezentační systém se třemi středními záložníky způsobuje, že Červ hraje blíž soupeřově bráně, kde přitom zákonitě s těsnější obranou klesá úspěšnost přihrávek.

Foto: Sport.cz

Mapa pohybu Lukáše Červa v české lize

Proto zaujme, že svou hru dovede v reprezentaci povýšit. To se cení. Ještě cennější pro národní tým je v tom, jak vystihuje přihrávky soupeře. Analytici Opty mu napočítali deset momentů, což ho řadí i mezi nejlepší dvacítku hráčů celé Ligy národů.

Trenér Hašek opakovaně zmiňoval, že přezdívka „zloděj míčů“ se hodí k jinému středopolaři Královi, ale po letošním ročníku Ligy národů se hodí víc k Červovi.

Mezi Čechy je první stejně jako v kategorii zisky odražených míčů (25), společně se Součkem si vykoledovali i nejvíc faulů (12).

Foto: Sport.cz

Mapa doteků Lukáše Červa v Lize národů

„Když hrál, tým neprohrál,“ vyzdvihuje expert Uhrin. Reprezentace s Červem v sestavě má bilanci tří výher a dvou remíz. V říjnu proti Ukrajině si při plichtě 1:1 připsal i hezkou premiérovou trefu v nároďáku. A pobavil, jak šíleně a emotivně gól slavil.

I přes chválu, Červův pokrok i fajn čísla musí zaznít, že má dál na čem pracovat. Server Sport.cz, jeho někdejší trenéři nebo bývalý reprezentant Michal Kadlec v televizním studiu podotýkají, že Červ dál přehání v soubojích, které ve skutečnosti nejsou tak bolestivé. Jde spíš o odstranitelný nešvar, v mnoha herních parametrech má Červ daleko i k evropské špičce.

Například v Lize národů je plejáda frajerů, kteří nejsou daleko od stoprocentní úspěšnosti přihrávek - kupříkladu sedmnáctiletý Španěl Cubarsí (97,6 %), Nizozemec van Hecke (97,5 %), Belgičan Mangala (97,2 %) nebo Portugalec Vitinha (96,9 %). Zejména poslední dva jmenovaní nastupují na pozici, která je blízká Červovi.

I jeho slušná čísla v soubojích vypadají ve srovnání se špičkou Ligy národů docela šedivě - jen namátkou Ital Bastoni (79,5 %), Chorvat Šutalo (78,4 %), Ir Scales (76,4 %), krajan Souček (75,8 %), Turek Bardakci (70,2 %) nebo Řek Mavropanos (68,2 %).

Na jednu stranu je trochu nepatřičné požadovat exkluzivní data po mládenci, který je v reprezentaci pár měsíců i s cestou a který si ještě předloni při hostování v Pardubicích párkrát odskočil do třetiligové rezervy.

Na stranu druhou Češi pomýšlejí postoupit na mistrovství světa. V kvalifikaci bude nutné se přiblížit evropské elitě a v něčem ji trumfnout. A zrovna Červ se řadí k reprezentantům, kteří to mohou dokázat. Ukázal, že potenciál na to má.