Španělé na úvod Ligy národů neskórovali, Ronaldo měnil rekordy

Španělští fotbalisté vykročili k obhajobě triumfu v Lize národů bezbrankovou remízou v Srbsku. Portugalec Ronaldo při výhře nad Chorvatskem 2:1 znovu přepisoval rekordy. Poláci vyhráli ve Skotsku 3:2 díky penaltě v nastavení a Dánové zdolali Švýcarsko 2:0, poté co hosté dohrávali bez dvou vyloučených hráčů.

Portugalec Cristiano Ronaldo slaví gól proti Chorvatsku.

Španělé na cestě k evropskému zlatu vyhráli devět zápasů v řadě, v Bělehradě ale cestu do sítě nenašli. Z týmu mistrů Evropy chyběli kvůli zranění brankář Simón, záložník Rodri i kapitán Morata, jehož v útoku nahradil Pérez, který hrál na Euru jen třináct minut. Střelec vítězné branky z finále proti Anglii Oyarzabal začal jen na lavičce, ale ani když ho Luis de la Fuente poslal na hřiště, bezbrankovou rovnováhu to nezměnilo. V domácím týmu odehrál celý zápas sparťan Birmančevič.

Dánové vyhráli ve druhém utkání skupiny A4 v Kodani nad Švýcarskem 2:0. Po neúspěšném Euru zatím nenašli nového trenéra, mužstvo prozatím vedl asistent Lars Knudsen a měl šťastnou ruku, když osm minut před koncem poslal na trávník debutujícího Dorgua. Devatenáctiletý nováček z Lecce už za minutu vstřelil vítězný gól. Hosté hráli od 50. minuty bez vyloučeného Elvediho. V závěru dostal červenou kartu i kapitán hostů Xhaka a dortmundský brankář Kobel, nástupce Sommera, který se po 94 zápasech vzdal reprezentace, inkasoval podruhé.

Portugalci se před utkáním v Lisabonu slavnostně rozloučili s Pepem, který na Euru uzavřel reprezentační kariéru čítající 141 mezistátních zápasů. Ale devětatřicetiletý Ronaldo v sestavě nemohl chybět a 21 let od premiéry v portugalském dresu si připsal rekordní 213. zápas a po Mendesově centru také 131. reprezentační gól. Ukončil pětizápasový střelecký půst a statistici spočítali, že to byl jeho 900. gól v oficiálních zápasech.

Už před ním Dalot šikovně prostrčil míč mezi nohama brankáře Livakoviče. Pro obránce Manchesteru United to byl teprve třetí gól v reprezentaci, dva předchozí dal před dvěma lety při portugalské výhře v Praze 4:0. I tentokrát se zapsal mezi střelce dvakrát, podruhé ale do vlastní sítě. V týmu hostů nastoupil s kapitánskou páskou další veterán Modrič, který oslaví 39. narozeniny v pondělí, a i s ním trenér Dalič počítá pro mistrovství světa.

Poláci nad Skotskem nevyhráli v šesti zápasech od roku 1980, ale tentokrát začali v Glasgow skvěle. V osmé minutě napřáhl Sebastian Szymaňski z dvaceti metrů a zamířil přesně k tyči. Krátce nato dopravil do sítě na druhé straně míč McTominay, ale videorozhodčí odhalil, že si nová posila Neapole pomohla rukou. Naopak ještě do přestávky přidal Lewandowski z penalty druhý gól. Po změně stran Skotové dokázali vyrovnat, ale v sedmé minutě nastavení je zlomila druhá penalta.

Slováci ve skupině C1 zvítězili v Estonsku 1:0, jediný gól vstřelil Suslov z Verony. Ze čtveřice hráčů z české ligy byl v základní sestavě jen Haraslín, Rigo přišel až v závěru. Tupta byl na lavičce a Schranze vyřadily problémy s kolenem.

Švédové po sestupu do skupiny C vyhráli v Baku nad Ázerbájdžánem 3:0 a soupeři oplatili stejnou loňskou porážku z evropské kvalifikace. Hlavní postavou byl Gyökeres ze Sportingu Lisabon, který dva góly připravil pro Isaka z Newcastlu a třetí dal sám z penalty.

Na domácí lavičce si odbyl premiéru Portugalec Fernando Santos, který přivedl tým své země v roce 2016 k titulu mistrů Evropy a trénoval i Řecko a Polsko. I jeho svěřenci měli na konci prvního poločasu ještě za stavu 0:0 výhodu pokutového kopu, ale Šejdajev brankáře Johanssona nepřekonal. V závěru Dadašov přece jen porážku domácích zmírnil.

Fotbalová Liga národů - 1. kolo:

Skupina A1:

Lisabon: Portugalsko - Chorvatsko 2:1 (2:1)

Branky: 7. Dalot, 34. Ronaldo - 41. vlastní Dalot.

Glasgow: Skotsko - Polsko 2:3 (0:2)

Branky: 46. Gilmour, 77. McTominay - 8. S. Szymaňski, 44. Lewandowski z pen., 90.+7 Zalewski z pen