Zoufalí Češi vstoupili do Ligy národů ostudným debaklem

Zmar, fiasko, ostuda. Fotbalová reprezentace vstoupila do Ligy národů hrozivě, na stadionu Mikheila Meskhiho v Tbilisi vyfasovala od Gruzie čtyřbrankový debakl (1:4). Na osmifinalistu Eura nestačila, předvedla jeden z nejhorších výkonů v samostatné historii České republiky. Přitom už v úterý se v dalším utkání skupiny B1 v pražském Edenu postaví Ukrajině.

Český fotbalista Ladislav Krejčí oslavuje gól Lukáše Kalvacha proti Gruzii.

Tbilisi (od našeho zpravodaje) – Oproti vzájemnému duelu na Euru vyrukovali Češi na Gruzínce s pěti změnami v základní sestavě (brankář Matěj Kovář, stoper David Zima, záložníci Matěj Ryneš a Alex Král, útočník Tomáš Čvančara). Proti nim stál sebevědomý soupeř, povzbuzený úspěchem na evropském šampionátu. V čele s hlavní hvězdou, oporou Neapole Chvičou Kvaracchelijou.

Češi si ve vzájemném duelu na Euru vylámali zuby na brankáři Giorgiovi Mamardašvilim, který jim lapil několik šancí. Gólman Valencie, kterého od příští sezony podepsal Liverpool, v tom záhy pokračoval i v Tbilisi. V 7. minutě chytil gólovou hlavičku Patrika Schika po rohovém kopu.

Vzápětí se ve vzduchu prosadil i Ladislav Krejčí, tentokrát Mamardašvili zasahovat nemusel, míč letěl nad. Jenže pak jakoby utne. Zpočátku pasivní Gruzínci začali dominovat, hosty odsoudili do role sparingpartnera.

V 22. minutě prošel až do šestnáctky Giorgi Čakvetadze, jeho ránu Matěj Kovář dokázal ztlumit v rukavicích. Krátce poté předvedli Gruzínci další povedený brejk, na jehož konci byla nebezpečná střela Giorgie Kochorašviliho. Jen těsně minula tyč. To už byl na hřišti obránce Jaroslav Zelený. Vystřídal zraněného Matěje Ryneše, který v reprezentační premiéře odehrál pouze 26 minut.

Jenže Češi nebrali varování Gruzínců vážně – a bylo zle. Ve 32. minutě srazil Ladislav Krejčí v pokutovém území Kvaraccheliju, který z nařízené penalty zajistil domácím vedení. Vyprodaný stadion málem spadl.

Fanoušci byli vůbec fantastičtí. Každý gruzínský roh nebo aut i vypíchnutí míče českému hráči, bouřlivě oslavovali. Když se po souboji s Vladimírem Coufalem svalil na zem Kvaracchelija, fanoušci propadli skoro do hysterie. Do kabin vyprovodili domácí tým frenetickým potleskem.

Gruzínec Giorgi Čakvetadze překonává českého brankáře Matěje Kováře.

Trenér Ivan Hašek udělal o přestávce dvě změny, namísto Čvančary a Krále poslal na hřiště Ondřeje Lingra a Lukáše Kalvacha. Výsledek? Bylo ještě mnohem hůř. Čakvetadze v 53. minutě převzal na půlce míč, a protože se nenašel nikdo, kdo by ho alespoň zakřižoval, domácí útočník doběhl až před Kováče a podruhé rozjásal stadion. Po hodině dostali Češi třetí úder, když se do centru zleva báječně položil Georges Mikautadze, vzápětí čtvrtý od Kočorašviliho.

Domácí mužstvo i fanoušci se výtečně bavili, po tribunách se valily mexické vlny. Neustaly ani po krásné trefě střádajícího Kalvacha, který lehce zmírnil těžkou porážku.

Po konci zápasu připravili příznivci Gruzíncům několikaminutové bouřlivé ovace, Češi se naopak z trávníku rychle vytratili. Musejí se dát co nejdřív do kupy, protože v úterý je čeká v Edenu Ukrajina.

1. kolo fotbalové Ligy národů:
Skupina B1:
Gruzie - Česko 4:1 (1:0)
Branky: 33. Kvaracchelija z pen., 53. Čakvetadze, 63. Mikautadze, 66. Kočorašvili - 80. Kalvach. Rozhodčí: Grinfeeld - Hassan, Jarkoni - Adler (video, všichni Izr.). ŽK: Kvaracchelija, Nonikašvili, Kočorašvili - Coufal, Král, Ladislav Krejčí
Gruzie: Mamardašvili - Gvelesiani (88. Gogličidze), Kašija, Dvali - Kakabadze (75. Gočoleišvili), Kočorašvili, Kiteišvili (75. Nonikašvili), Ločošvili - Čakvetadze (75. Davitašvili) - Mikautadze (75. Zivzivadze), Kvaracchelija. Trenér: Sagnol.
Česko: Kovář - Zima, Hranáč, Ladislav Krejčí - Coufal, Souček, Král (46. Kalvach), Ryneš (26. Zelený) - Provod (76. Šulc), Čvančara (46. Lingr) - Schick (68. Hložek). Trenér: Hašek.
Oznámkujte výkon české fotbalové reprezentace za zápas v Gruzii (jako ve škole: 1 - nejlepší, 5- nejhorší)