Skvělý Šulc i divoká přestřelka. Češi slaví v Lize národů první výhru

Místo debat o vyhazovu přichází úleva. Alespoň načas. Fotbalová reprezentace pod kritizovaným trenérem Ivanem Haškem v úterý zaznamenala první soutěžní vítězství. Češi zvítězili v utkání Ligy národů proti Ukrajině 3:2. Dvěma góly zazářil Pavel Šulc, z penalty se trefil i kapitán Tomáš Souček. V závěru se ale Češi v pražském Edenu strachovali o výhru.

Před zápasem to v Edenu vypadalo, že jsou ukrajinští fanoušci v přesileVideo: Sport.cz

Nebyl to bezvadný výkon. Po sobotní katastrofě 1:4 v Gruzii ale nastalo zlepšení, které zřejmě udrží trenéra Haška na reprezentační střídačce. Přispěl k tomu i soupeř, v jehož hře se vyskytlo víc nedostatků.

Češi nebyli enormně nápadití a precizní, ale Ukrajinci byli ještě nepřesnější. A navrch dost v klíčových chvílích nedůrazní. Dokládaly to dvě trefy perfektně hrajícího Šulce v první půli.

Po dvaceti minutách Šarapenko ve vlastním vápně lacině odevzdal míč Černému, jehož střelu ve skluzu uklidil do brány plzeňský záložník.

Pavel Šulc se raduje z branky proti Ukrajině.

Podruhé se Šulc blýskl v nastavení první půle. Ukrajinci mohli několikrát z vlastní šestnáctky odpálit míč, ale místo toho si ho na velkém vápně zpracoval na prsa Šulc a pohotovou pravačkou si připsal druhý gól v zápase i reprezentačním áčku.

Plzeňský šikula byl jednou ze šesti změn v sestavě, které po ostudě v Tbilisi udělal kritizovaný trenér Hašek. Jen na lavičce zůstali bundesligoví zástupci Schick, Hranáč nebo Čvančara, které nahradila parta borců z domácí soutěže jako Chorý, Vitík nebo Červ.

Nebyl to špatný tah. Jeden z dalších noviců Zelený se staral o rozruch v úvodu. Nejprve střílel z úhlu, potom vymyslel palebnou pozici pro Provoda.

Zelený v zápase proti Ukrajině

Gólman Trubin ale inkasoval o chvíli později. Mezi Šulcovými trefami se víc snažili Ukrajinci. O něco víc drželi míč, jejich střely ale blokovali čeští zadáci. Brankář Kovář si nepřipsal zákrok, ale mohl kapitulovat. Po Mudrykově rohu se hlavička Zabarnyije v 35. minutě snesla na břevno.

Byla to výstraha, na niž česká obrana nezareagovala. O dvě minuty později domácí stopeři trestuhodně zapomněli na útočníka Vanata, který se hlavičkou z malého vápna už nemýlil. „U-kra-ji-na!“ skandovaly tribuny v Edenu, na nichž měli minimálně v hlasitosti převahu ukrajinští příznivci.

Závěrečný tlak Češi ustáli

Češi vsadili na obětavost i po půli. Do Mykolenkovy rány se například položil Coufal, jeho kolegové zase sbírali karty, když přerušovali slibné zárodky ukrajinských akcí.

Dopředu nic kloudného národní tým dlouho nevymyslel. Spíš bránil, vyčkával. Čahouni Vitík se Součkem odklízeli centry a do zatažené obrany hosté stěží něco vymýšleli.

A když se přece jen tisíce ukrajinských fandů radovaly z gólu, zjistily, že Vanat po standardce rozvlnil jen boční síť. Šanci si vypracoval i hvězdný a nebezpečný Mudryk, ale v 70. minutě minul.

Ukrajinští fanoušci slaví vyrovnávací gól.

V 78. minutě zastavilo ukrajinský nápor video. VAR odhalil Matvijenkovu ruku a penaltu spolehlivě proměnil kapitán Souček. Místo pohodlné koncovky si ale Češi zavařili, když Coufal na zadní tyči neuhlídal střídajícího Sudakova, který snížil na 2:3.

Před Kováře zase putovaly dlouhé míče, ukrajinské davy hlučely. Česká jednička se blýskla reflexivním zákrokem při ráně Sudakova, další pokusy nepustili jeho spoluhráči.

Po utkání Češi obcházeli tribuny a děkovali těm, kteří jim přáli. Z gest a pohybů reprezentantů byla patrná úleva. Česko pod Haškem poprvé zabralo, do tabulky čtyřčlenné skupiny Ligy národů zapsalo první tři body.

Další dvojutkání Ligy národů sehrají Češi v říjnu. V Praze přivítají Albánii a v polské Vratislavi opět vyzvou Ukrajince. A je pravděpodobné, že trenér Hašek bude u toho.

Liga národů – Liga B, skupina 1, 2. kolo
Česko - Ukrajina 3:2 (2:1)
Branky: 21. a 45.+2 Šulc, 80. Souček z pen. - 37. Vanat, 84. Sudakov. Rozhodčí: Beaton - McFarlane, McGeachie - Dallas (video, všichni Skot.). ŽK: Krejčí, Vitík, Černý, Souček, Zelený - Sudakov, Jaremčuk. Diváci: 18.722.
Česko: Kovář - Coufal, Vitík, Ladislav Krejčí II, Zelený - Souček, Červ (89. Král) - Černý (65. Hložek), Šulc (81. Kušej), Provod (65. Lingr) - Chorý (81. Schick). Trenér: Hašek.
Ukrajina: Trubin - Tymčyk, Zabarnyj, Matvijenko, Mykolenko - Stepanenko (78. Malinovskyj) - Jarmolenko (68. Cygankov), Šaparenko (68. Sudakov), Zinčenko (84. Pichaljonok), Mudryk - Vanat (78. Jaremčuk). Trenér: Rebrov.