Zbytečná červená před zraky Rosického či Sivoka. Mladíci Sparty nestačili na Stuttgart

Jen pár hodin před výkopem duelu Ligy mistrů mezi Stuttgartem a Spartou se mezi sebou utkaly mládežnické výběry obou soupeřů. Lépe si vedli domácí, kteří v rámci UEFA Youth League fotbalistů do 19 let porazili Pražany, kteří dohrávali o deseti, jasně 3:0. „Výsledek je velice nepříznivý, nejsme spokojeni,“ říká trenér Jan Kopáňko.

Zbytečná červená, prohra 0:3. Mladíci Sparty na Stuttgart nestačiliVideo: Sport.cz

Stuttgart (od našeho zpravodaje) - Dát brzký oběd a vyrazit. Utkání budoucích nadějí s výkopem ve 12:30 přilákalo na Gazi-Stadion auf der Waldau, kde jsou doma Stuttgart Kickers, téměř 1500 diváků. Na tribunách se objevilo několik početných skupinek příznivců českého týmu, kteří si tak osvěžili čekání na večerní vrchol. Zajímavý byl pohled na protilehlou tribunu, kam se netradičně přímo vedle sebe, a navíc do oploceného prostoru, usadily oba kotle.

Jen bokem, Kickers momentálně působí v Regionální lize, čtvrté nejvyšší soutěži, v minulosti ale hráli bundesligu a dokonce pamatují i finále DFB-Pokalu ze sezony 1986/1987. Tehdy padli 1:3 s Hamburkem.

Teď už zpět k mladíkům. Na budoucí naděje se dorazilo podívat vedení Sparty v čele s generálním ředitelem Tomášem Křivdou, sportovním ředitelem Tomášem Rosickým nebo manažerem A-týmu Tomášem Sivokem. Všichni v šedivých oblecích vytvořených speciálně pro Ligu mistrů.

V rudých dresech naskočili i borci, kteří už mají zkušenost s pobytem v kádru A-týmu. Například Daniel Rus, Roman Mokrovics nebo Roman Horák. Poslední jmenovaný píše velký příběh, jelikož v květnu utrpěl v souboji s Tomášem Matouškem z Kroměříže vpáčenou zlomeninu lebeční kosti a měsíce nehrál. Teď se postupně vrací. Nosí helmu, jakou si fanoušci pamatují z posledních let kariéry legendárního gólmana Petra Čecha.

A právě střední záložník Horák patřil k nejaktivnějším sparťanům. Na straně domácích byli hodně vidět křídelník Benjamin Boakye nebo forvard Eliot Bujupi, jenž má už start za seniorskou reprezentaci Kosova.

Sparťané počítali nespočet brejků a přečíslení, které se většinou nepodařilo vyřešit ideálně. „Rozhodlo, že jsme nebyli kvalitní, nebezpeční a efektivní ve finální fázi. Měli jsme slibné a zajímavé příležitosti,“ hodnotí Kopáňko. Naopak na druhé straně je často držel 16letý slovenský gólman Sebastián Zajac. Nemohl mít ale všechno. Nejprve v 54. minutě nedosáhl na přesně mířenou střelu ze střední vzdálenosti od záložníka Lauriho Penny.

Chcete vidět sestavu? Vtipkující trenér Lars Friis před zápasem ve Stuttgartu poodhalil i svoji slabinu. Video: Sport.cz

Pokus o závěrečný tlak vzal za své v 78. minutě. Nejprve dostal žlutou Penna, jenže faulovaný Lukáš Saal se po soupeři ohnal kopancem a viděl červenou. „Zásadním způsobem to utkání ovlivnilo. Pak bylo jen otázkou, jestli dokážeme najít síly a vzdorovat,“ líčí trenér.

Sparťané dohrávali o deseti a v 81. minutě kapitulovali podruhé. Tentokrát si střídající Deli Hajdini pohrál s Vojtěchem Novákem a křižnou ranou na zadní nedal Zajacovi šanci. Skóre uzavřel v 85. minutě bombou z první opět Penna.

Mladíci Sparty tak po úvodní porážce 2:3 doma se Salcburkem padli v UEFA Youth League i podruhé. „Největším rozdílem je chování ve vápně a produktivita v útočné třetině. Musíme pracovat na pohybu bez míče, což je limitem, jakmile získáme balon. A pak samozřejmě individuální dovednosti v maximální intenzitě. První dotyk, přihrávka, rychlé rozhodování,“ shrnuje Kopáňko.