Článek
Přestupový kolotoč i obří dluhy
Atlético utratilo v létě za posily 185 milionů eur. Dorazili Julián Álvarez, Conor Gallagher, Robin Le Normand, Alexander Sorloth (32 milionů) nebo brankář Juan Musso. Na hostování z Barcelony se dostavil Clément Lenglet. Atlético poslalo v létě za hráče více než třetinu celkových výdajů La Ligy.
Podle webu transfermakrt.com utratili Colchoneros od sezony 2015/2016 1,16 miliardy eur, což je více než městský rival z Realu (996 milionů eur). Vize je vcelku jasná. Atlético by rádo poprvé v klubové historii ovládlo Ligu mistrů, byť klub naopak opustil například Álvaro Morata, minimálně na nějaký čas pryč jsou také Saúl Ňíguez či Arthur Vermeeren.
Postupné budování tak silného kádru vykompenzovala často kvalifikace do Ligy mistrů už 12 sezon v řadě. V posledních letech je Atlético v zisku, jenže čistý dluh přes 500 milionů eur z něj dělá jeden z nejzadluženějších klubů světa. Finanční injekcí je pak mimo jiné i účast na MS klubů nebo vydání nové emise akcií od majitelů.
Pět mistrů světa v kádru
Je to tak, Atlético si hýčká celkem pětici světových šampionů. V Kataru 2022 slavili v dresu Argentiny aktuálně zraněný obránce Nahuel Molina, záložníci Ángel Correa a Rodrigo de Paul a útočník Julián Álvarez. O čtyři roky dříve pak s Francií vládl Antoine Griezmann.
„Velmi silný tým plný hvězd. Můžeme se jen připravovat jako doposud. Musíte koukat, pracují dohromady. Jaký mají styl, jak společně kooperují, není to o jednotlivcích. Pokud sledujete fotbal posledních 15 let, tak víte, o čem mluvím,“ říká trenér Sparty Lars Friis.
Obecně argentinských krajanů má v kádru kouč Diego Simeone několik. Kromě zmíněného kvarteta ještě Juana Mussa, stopera Gerónima Spinu a syna Giuliana Simeoneho.
Vazby na rodinu Rosických
Pamatujete na období před MS 2006, kdy současný sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický válel za Borussii Dortmund a snad každý měsíc se spekulovalo, jaký jiný velkoklub „malého Mozarta“ ukořistí? Ve hře bylo také Atlético, obecně se Rosický nikdy netajil zalíbením ve španělském fotbale.
Jednání nakonec nedopadla. „Prožívali jsme to vlastně společně. Bylo Tomášovým snem tam podepsat smlouvu. Bylo by to nejlepší možné místo, mohl se naučit ještě víc,“ prozradil v rozhovoru pro Marcu starší bratr Tomáše Rosického Jiří, který kdysi kopal za rezervu Atlética a momentálně působí na Spartě jako vedoucí skautingového oddělení. Tomáš nakonec zamířil v létě 2006 do Arsenalu.
Legenda a ikona jménem Simeone
Jestli někdo symbolizuje úspěšnou éru klubu, je to 54letý argentinský kouč a někdejší hráč Atlética Diego Simeone. První mužstvo vede od prosince 2011, od sezony 2012/2013 nebyli Colchoneros v La Lize horší než třetí. Dvěma tituly jako jediní narušili nadvládu Barcelony a Realu. K tomu dvě neúspěšná finále Ligy mistrů, dva triumfy v Evropské lize, dva evropské Superpoháry.
„Úžasný kouč. Udělal v Atléticu skvělou práci. Jak sleduji jeho cestu, vždy si stál za svým. Vybudoval něco velkého. Na počátku kariéry byl velmi přímý, momentálně je hodně pragmatický v tom, jak má jeho tým hrát. Ví přesně, jakou nastavit taktiku, jaké zvolit rozestavení, dokáže přepínat. Dokázal se adaptovat jak on na klub, tak klub na něj. Stal se ikonou. Je inspirací pro ostatní trenéry. Atlético na něm staví své úspěchy,“ říká o trenérském kolegovi Friis.
O Simeonem, jenž má smlouvu do roku 2027, bychom mohli napsat desítky článků. Je to muž rázný, velmi emotivní. Mnohými milovaný, mnohými nenáviděný. O víkendu si připsal 700. utkání na lavičce Atlética.
„Je to vůdčí osobnost. Jak jsem ho poznal, byl vždycky ohromný dříč a bojovník. Myslím, že zodpovědnost a zarputilost v něm přetrvává i v roli trenéra,“ řekl před časem o Simeonem bývalý český záložník Radek Bejbl. Po boku impulzivního Argentince odehrál v dresu Atlética sezonu 1996/1997.