Článek
„Lamine toho má hodně odehráno. Byla to dobrá chvíle, jak ho pošetřit a zároveň dát šanci Ansuovi. V tréninku pracuje výborně, zasloužil si hrát,“ vysvětlil po zápase trenér Hansi Flick.
Jenže za prostým taktickým rozhodnutím byl i silný lidský moment. Yamal sám dobře ví, co znamená být v kůži mladého supertalentu, kterého zbožňuje a oslavuje téměř celý svět. A právě Ansu Fati, který ho vystřídal, je bolestně výmluvným příkladem toho, jak rychle se může nadějná kariéra zadrhnout.
Fati debutoval za Barcelonu už v šestnácti. Stejně jako Yamal. První gól? Taky v šestnácti. Jenže po nadějné premiérové sezoně, kdy v La Lize stihl sedm branek ve 24 zápasech, přišly zdravotní trable, útlum a nakonec i hostování v Brightonu. Ani na Ostrovech se neprosadil a po návratu do Barcelony jen paběrkuje.
Poslední minuty odehrál začátkem ledna v domácím poháru proti čtvrtoligové Barbastře. Až do středečního večera byl mimo hru. Yamal to ale viděl jinak. V momentě, kdy bylo utkání rozhodnuté, zamával na Flicka a ukázal: „Vystřídej mě.“
Lamine Yamal requested substitution to give Ansu Fati some playing time , Absolute Class from my starboy 👏pic.twitter.com/YAEeZAvZTq
— 𝕄𝕚𝕔𝕜𝕪𝕓𝕖𝕫𝕠𝕤🏅 (@MickeyB_jnr) April 10, 2025
Při odchodu ze hřiště si vysloužil bouřlivý potlesk – nejen za výkon, který podtrhl čtvrtou brankou, ale i za gesto, které se v dnešním, často také egoistickém fotbalovém prostředí jen tak nevidí. S Fatim si u postranní čáry vyměnili objetí a pár slov.
A fanoušci na stadionu Montjuïc dali najevo, že Fati nezmizel z jejich paměti. Při jeho nástupu se zvedl potlesk i povzbudivé pokřiky. Dvaadvacetiletý křídelník nakonec odehrál pět minut. A kdyby mu Raphinha poslal přesnější přihrávku, možná by přidal gólový návrat. Nestalo se. Na další šanci si musí počkat.