Hlavní obsah

TOP momenty skupin Ligy mistrů: Neporazitelný Bayern, úžasný Salah a ještě horší tým než Plzeň

Úspěchy, pády, překvapení nebo velkolepá individuální představení. V základních skupinách Ligy mistrů opět nebyla nouze o zajímavé momenty, z nichž mnoho se tučným písmem zapíše i do historie prestižní fotbalové soutěže. Redakce Sport.cz vybrala pět událostí, na které se bude ještě dlouho vzpomínat.

Foto: Lee Smith, Reuters

Útočník Liverpoolu Mohamed Salah slaví branku do sítě Rangers v utkání Ligy mistrů.

Článek

Dominantní Bayern, už podruhé v řadě

Nemají konkurenci. Fotbalisté Bayernu Mnichov opanovali jako jediní podzimní část s plným počtem 18 bodů. Úctyhodný výkon navíc zopakovali ve druhé sezoně po sobě, což se v Lize mistrů předtím nikomu nepovedlo.

Německý velkoklub drží sérii 34 zápasů v základní skupině bez prohry, z nichž v posledních třinácti dokázal triumfovat. Jak jinak, opět jde o rekordy nejprestižnější klubové soutěže. Otázkou zůstává, jak se famózní formu podaří přenést do jarní fáze. Loni skončila pouť Bayernu překvapivě ve čtvrtfinále s Villarealem.

Otloukánci s negativními rekordy

Sláva vítězům, čest poraženým. Základní skupiny přinesly kromě dominantních výkonů také smutné rekordy. O jeden se postarali fotbalisté skotských Rangers. Od soupeřů z Neapole, Liverpoolu a Ajaxu inkasovali celkem 22 branek, sami se dokázali prosadit jen dvakrát. Gólový rozdíl -20 je nejhorší v historii Ligy mistrů.

Podobný scénář hrozil také Plzni. Ta skupinu s Bayernem, Barcelonou a Interem Milán zakončila se skóre 5:24 a bilancí „jen“ -19, což byla předcházející nejhorší statistika Dinama Záhřeb. Jeden smutný rekord Viktoria přesto dorovnala – 24 branek inkasovala předtím jen Legia Varšava v sezoně 2016/2017 a BATE Borisov v ročníku 2014/2015. Plzeň ale na rozdíl od zmíněných celků neuhrála ani bod, Poláci dokonce obsadili ve skupině třetí místo.

Salahova šestiminutovka

Na propadáku Rangers se výrazně podepsala prohra 1:7 s Liverpoolem. Do tabulek milionářské soutěže se v utkání zapsal střídající Mohammed Salah. Nasázel tři branky v rozmezí pouhých šesti minut a dvanácti sekund, čímž se postaral o nejrychlejší hattrick v historii Ligy mistrů.

„Typický Mo. Když se mu daří, nejde zastavit," chválil egyptského forvarda kouč Jürgen Klopp. Anglický velkoklub však skončil ve skupině druhý za Neapolí a během pondělního losu na něj číhá jeden z osmi vítězů.

Tažení outsidera ze čtvrtého koše

Když už je řeč o postupujících do jarní vyřazovací fáze, nesmíme opomenout zřejmě největší překvapení mezi elitní šestnáctkou. Bruggy vstupovaly do skupiny s Atléticem Madrid, Leverkusenem a Portem ze čtvrtého koše. V pozici absolutního outsidera.

Jenže všechno bylo jinak. Belgický mančaft udržel v šesti duelech hned pětkrát čisté konto, dokázat třikrát zvítězit a nebyl daleko od toho, aby šel do osmifinále z prvního místa. To nakonec ukořistilo o bod šťastnější Porto.

Zkáza španělských celků

Hráči z La Ligy sbírají Zlaté míče i individuální ocenění, v Lize mistrů však španělské týmy z velké části selhaly. Ze skupiny dokázal postoupit jen obhájce titulu Real Madrid. Třetí místo a sestup do Evropské ligy se týkají Sevilly a v Česku dobře známé Barcelony. Největší průšvih zaznamenalo již dříve zmíněné Atlético. Poprvé ve své historii prohrálo všechna tři venkovní utkání a triumf neochutnalo už pět duelů, což je nejdelší série od prosince 2009.

Získalo jen pět bodů, nejméně od sezony 2009/2010. Loňský čtvrtfinalista si také premiérově od ročníku 2010/2011 nezahraje v jarní části žádného z evropských pohárů. A aby toho nebylo málo, poslední ve skupině skončil tým z hlavního španělského města vůbec poprvé. „Musíme být silní a držet pohromadě. Nemám rád, když se říká, že jsme na dně. Vždycky může být hůř, člověk musí pracovat na tom, aby byl lepší,“ zhodnotil aktuální stav klubu kouč Diego Simeone.