Favorit nezaváhal. Sparta veze z Irska dvougólový náskok

Překvapení nedopustili. Fotbalisté Sparty v prologu druhého předkola Ligy mistrů potvrdili papírové předpoklady a zvítězili 2:0 na hřišti irských Shamrock Rovers díky trefám Veljka Birmančeviče a Tomáše Wiesnera. V odvetě, která je na programu 30. července na Letné, tak budou hájit dvoubrankový náskok.

Tomáš Wiesner, autor druhé sparťanské branky.

Dublin (od našeho zpravodaje) - Favorizovaní hosté poprvé zahrozili až po dvaceti minutách hry. Stoper Martin Vitík už se nemohl dívat na to, jak si gólman Shamrocku Leon Pöhls bez vyrušení hoví u brankové čáry, a vyprášil mu rukavice pumelicí zpoza vápna. V následujících minutách měla navrch Sparta. Nejprve slabě pálil Imanol García, blíže ke gólu měla po skvělé individuální akci Tomáše Wiesnera, po jehož zpětném pasu ale Indrit Tuci Pöhlse nepřekonal.

Pak se jako slepý k houslím dostal do obrovské šance irský outsider. Brankář Sparty Peter Vindahl namazal aktivnímu Neilu Farrugiovi, jemuž se zpoza šestnáctky naskytla příležitost střílet do úplně prázdného prostoru mezi tyčemi. Naštěstí pro Spartu se do téměř jistě gólové rány obětavým skluzem vrhl stoper Mathias Ross.

Naplněný stadion smutně zahučel a ve 38. minutě k tomu dostal další důvod. Minela v rozehrávce na opačné straně se už bez trestu neobešla. Imanol na kraji vápna vystihl riskantní pas Dylana Wattse a ve vyložené šanci napálil jen Pöhlse. Po dvou odrazech od bránících hráčů vyplaval míč před Veljkem Birmančevičem, pro něhož nebyl problém otevřít skóre.

Sparťané houževnatého protivníka poprvé zlomili a hromadně se vydali slavit ke střídačce. Jednobrankové vedení vydrželo až do pauzy.

Po přestávce vyběhli na hřiště Asger Sörensen s Lukášem Haraslínem, kteří nahradili Vitíka a Birmančeviče. Druhý jmenovaný žolík se tučně podepsal pod pojišťující zásah Sparty. Haraslín v 65. minutě naváděl míč středem a šikovnou kolmicí do levé strany uvolnil Jana Kuchtu. Reprezentační útočník našel centrem na zadní tyč Tomáše Wiesnera, jehož volej si přes nepřesvědčivý zásah Pöhlse našel cestu do sítě.

Haraslín se mohl mezi střelce zapsat i sám. Dvacet minut před koncem řádné hrací doby si položil na zem bránícího hráče a ocitl se sám před gólmanem, jenže jej prudkou ranou pouze trefil do ramene.

Třetí zásah nepřidal ani další náhradník Asger Sörensen, po milimetrovém centru Imanola jej zradila muška. Krátce před koncem se zaskvěli oba gólmani. Pöhls parádně vytáhl obstřel Olatunjiho, Vindahl zachránil dvougólový náskok Sparty reflexivním zásahem proti hlavičce Joshuy Honohana, který následně dorážel mimo branku. I díky dánskému gólmanovi si tak český mistr vytvořil pohodlnou pozici do odvety.

Úvodní utkání 2. předkola fotbalové Ligy mistrů:
Shamrock Rovers - Sparta Praha 0:2 (0:1)
Branky: 38. Birmančevič, 65. Wiesner. Rozhodčí: Kooij - Inia, Kücükerbir (všichni Niz.). ŽK: Burns - Solbakken. Diváci: 9684.
Shamrock: Pöhls - Cleary, Lopes, Honohan - Hoare, Nugent, O'Neill, Farrugia (66. Burns), Clarke (84. Grace) - Kenny (66. Greene), Watts. Trenér: Bradley
Sparta: Vindahl - Vitík (46. Sörensen), Ross, Zelený - Wiesner, Laci (62. Pavelka), Solbakken, García - Tuci (62. Krasniqi), Birmančevič (46. Haraslín) - Kuchta (75. Olatunji). Trenér: Friis