Sparta - Shamrock Rovers 4:2Přestřelka na Letné. Sparta se přiblížila vysněné Lize mistrů

První krok mají za sebou, dva zbývají. Fotbalisté Sparty zvládli odvetu proti Shamrock Rovers a prošli do třetího předkola Ligy mistrů. Na góly bohatým vítězstvím 4:2 ještě přikrmili dvoubrankový náskok, který si na Letnou přivezli z Irska, a v cestě do hlavní fáze milionářské soutěže musí skolit už jen dva soupeře. Jméno dalšího vyzyvatele bude Sparta znát ve středu večer po odvetném duelu mezi rumunským FCSB a izraelským Maccabi Tel Aviv (první zápas skončil 1:1).

Sparťan Victor Olatunji se raduje z gólu v odvetě s Shamrock Rovers.

Rozkouskovaný úvod utkání zaplněnou Letnou příliš nebavil. Diváci si na první střelu, mířící do brankového prostoru, museli počkat téměř půl hodiny. A hned mohli slavit. David Pavelka sice v dobré pozici promáchl, Sparta se ale udržela na míči a o chvilku později se k němu na rohu vápna dostal Imanol García. Španělský wingbek posadil lahodný centr na hlavu Victora Olatunjiho, jemuž nedělalo problém otevřít skóre.

Začala přestřelka, která si pořádně zahrála s tepovými frekvencemi fanoušků.

Shamrocku se po třech minutách podařilo srovnat, když obraně Sparty pláchl Greene, na hranici pokutového území obešel Petera Vindahla a přesně zamířil do odkryté sítě. Když zmatkující sparťanská defenziva po pár okamžicích pustila do vyložené šance i Neila Farrugiu, mohla děkovat všem svatým, že irský záložník selhal. Ztenčit odstup v rámci celého předkola na jeden jediný gól by zavánělo průšvihem. Pět minut před pauzou navíc vrátil Letenským vedení Mathias Ross hlavičkou po přesném centru Qazima Laciho od rohového praporku.

Mathias Ross ze Sparty Praha po vstřelením gólu na 2:1 během odvetného utkání 2. předkola Ligy mistrů s Shamrock Rovers FC.

Uklidnění? Ne tak docela.

Před druhými poločasy trenéři svým svěřencům s oblibou opakují: „Hlavně si nenechte dát rychlý gól.“ I fotbalisté Sparty možná tento pokyn od Larse Friise slyšeli, ale nedbali na něj. Necelé dvě minuty po pauze si na centr zprava naskočil Greene a svoji druhou trefou v zápase vyrovnal skóre.

Jenže Sparta pokračovala v nastoleném duchu a po minutě dokázala výsledkovou tabuli vyvést z rovnováhy. Potřetí ze vzduchu. Potřetí hlavou. Kryštof Daněk zakroutil balon z rohu k nikým nehlídanému Asgeru Sörensenovi, ten v pádu vrátil Spartě vedení a třígólový náskok v součtu celého dvojutkání.

Houževnaté Iry český mistr definitivně zlomil dvacet minut před koncem. Ermal Krasniqi prodribloval na osu hřiště a oslovil žolíka Indrita Tuciho. Jeho první dva dotyky v utkání vypadaly následovně – zpracování míče na hranici šestnáctky, precizní rána do spodního rohu branky.

Bylo hotovo. Náhradník Shamrocku sice ještě Graham Burke sice ještě hlavou orazítkoval břevno a na druhé straně nechal gólmana Leona Pöhlse dvakrát vyniknout střídající Jan Kuchta, Sparta se ale každopádně může se těšit na třetí předkolo Ligy mistrů. V něm vyzve buď rumunské FCSB, nebo izraelský Maccabi Tel Aviv. Ať už uspěje kdokoliv, Sparta by měla začít doma a odvetu hrát venku.

Sparta Praha - Shamrock Rovers 4:2 (2:1)
Branky: 29. Olatunji, 41. Ross, 48. Sörensen, 71. Tuci - 32. a 47. Greene. Rozhodčí: Sozza - Tegoni, Rossi - Di Paolo (video, všichni It.). ŽK: Sadílek, Laci, Daněk - Cleary, Nugent. Diváci: 17.367. První zápas 2:0, postoupila Sparta.
Sparta: Vindahl - Ross, Pavelka, Sörensen (62. Zelený) - Wiesner (84. Suchomel), Sadílek, Laci (62. Solbakken), García - Daněk (69. Tuci), Krasniqi - Olatunji (69. Kuchta). Trenér: Friis.
Shamrock: Pöhls - Hoare (24. Cleary), Lopes, Grace - Honohan, Watts (63. Byrne), O'Neill, Nugent, Clarke (63. Burns) - Farrugia (63. Poom) - Greene (75. Burke). Trenér: Bradley.