FCSB–Sparta 2:3Rychlý mat. Sparta se přiblížila Lize mistrů

Fotbalová Sparta dále živí naději, že po 19 letech rozkopne bránu Ligy mistrů. Úterní odvetu 3. předkola na půdě FCSB rozhodla do přestávky třemi góly. Dvakrát se trefil Veljko Birmančevič, jednou Lukáš Haraslín. Ve druhém poločase sice domácí dvěma góly snížili, vyrovnávací trefu ale sparťané nepřipustili a díky výhře 3:2 slaví postup. První zápas v Praze skončil 1:1. O účast v základní skupině Champions League si to sparťané závěrečném předkole rozdají se švédským Malmö FF.

Fotbalisté Sparty se radují z postupu do 4. předkola Ligy mistrů.

Bukurešť (od našeho zpravodaje) - Pražané dali soupeři od první vteřiny jasně najevo, že tak mdle jako v Praze hrát nebudou. Už ve 13. minutě šli do vedení. Vytasili svoji silnou zbraň - standardní situaci. Hlavičku Asgera Sörensena po rohovém kopu ještě brankář Stefan Tarnovanu vyrazil, na dorážku Veljka Birmančeviče z malého vápna už ale neměl nárok - 0:1.

Vzápětí mohl zvýšit po brejku Olatunji, jeho ránu však Tarnovanu zkrotil. Po necelé půlhodině bylo pro Pražany ještě veseleji. Domácí stoper Joyskim Dawa fauloval ve vlastní šestnáctce ve výskoku Olatunjiho, který dostal šanci místo na podzim nevýrazného Jana Kuchty, a Birmančevič penaltu s přehledem proměnil - 0:2.

Trenér Sparty Lars Friis slaví se střelcem dvou branek Veljkem Birmančevičem

Steauu Stadium zachvátila nervozita a protesty. Ty ještě zesílily po pádu Mahaila Laxandra v šestnáctce Sparty, za který záložník vyfasoval od arbitra žlutou kartu. Z hlediště dokonce přilétla láhev s vodou. Emoce ale záhy opadly, sparťan Lukáš Haraslín totiž vykouzlil parádní technickou střelu, která zapadla přesně k tyči - 0:3.

Po změně stran mohl nejprve přikrášlit skóre agilní Olatunji, který se hnal ze strany sám na Tarnovanua. Pokus o kličku mu ale nevyšel. Po chvíli toho litoval, protože FCSB z ojedinělé akce udeřilo. Kapitán Darius Olaru napřáhl z hranice velkého vápna, míč zaplul za bezmocného Petera Vindahla. Rumunský tým gól vybudil, před Vindahlem to párkrát „hořelo“.

Zápas pak FCSB zdramatizovalo ještě druhou trefou. Třetí gól, kterým by si vynutili prodloužení, mu ale Letenští nepovolili. Po utkání pak oslavili postup do play off společně se dvěma stovkami fanoušků, kteří je neúnavně celé utkání povzbuzovali z horního sektoru.

Na konto Sparty díky postupu přes FCSB přibyla solidní suma. Už teď má jistotu bonusu od UEFA ve výší 8,6 milionu eur (přibližně 220 milionů korun). Polovinu za účast v play off Ligy mistrů, druhou půlku za jistotu startu ve skupinové fázi Evropské ligy.

Letenští ale myslí výš. Schází jim poslední krok…

Odvetné utkání 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:
FCSB - Sparta Praha 2:3 (0:3)
Branky: 60. Olaru, 85. Edjouma - 13. a 28. z pen. Birmančevič, 37. Haraslín. Rozhodčí: Krogh - Rasmussen, Bramsen (všichni Dán.) - Van Boekel (video, Niz.). ŽK: Olaru, Baluta, Charalambus (trenér), Lixandru, Tarnovanu - Preciado, Sörensen, Birmančevič, Kuchta, Friis (trenér). Diváci: 28.875. První zápas: 1:1, postoupila Sparta.
FCSB: Tarnovanu - Cretu, Dawa, Ngezana, Radunovič - Sut (46. Edjouma), Lixandru (71. Alhassan) - Stefanescu (46. Baeten), Olaru, Baluta (46. Popa) - Miculescu. Trenér: Charalambus.
Sparta: Vindahl - Vitík, Sörensen, Zelený - Preciado (53. Wiesner), Laci (84. Sadílek), Kairinen, Ryneš - Birmančevič (83. Solbakken), Haraslín (68. Daněk) - Olatunji (68. Kuchta). Trenér: Friis.