Článek
Nová podoba Ligy mistrů byla představena loni v dubnu krátce pote, co dvanáct velkoklubů z Anglie, Španělska a Itálie oznámilo založení nezávislé a uzavřené superligy, což UEFA ostře odsoudila. Elitářský projekt nakonec ztroskotal.
Největší změnou reformované Ligy mistrů je rozšíření počtu týmů z 32 na 36. Účastníci v základní fázi původně měli sehrát 10 zápasů, což nyní UEFA změnila na osm duelů v rozmezí deseti hracích týdnů. Hrát už se nebude ve skupinách, ale v ligovém formátu.
Od ročníku 2024/25 dostanou dvě ze čtyř dodatečných míst v Lize mistrů ty asociace, jejichž kluby v předchozím pohárovém ročníku dosáhly nejlepších výsledků. Pokud by toto pravidlo platilo už od této sezony, získaly by pozice navíc Anglie a Nizozemsko. Z Premier League by se tak do Ligy mistrů dostalo pět místo současných čtyř mužstev a z Eredivisie by se přímo kvalifikovaly dva celky místo jednoho.
Původně mělo rozhodovat historické pořadí pětiletých klubových koeficientů UEFA, což ale vyvolalo kritiku kvůli zvýhodňování tradičních velkoklubů. Ty by měly určitou pojistku účasti v Champions League, i kdyby se jim daná sezona nepovedla. "UEFA dnes jasně ukázala, že je plně zavázána respektovat základní hodnoty sportu a bránit klíčové principy otevřených soutěží," řekl předseda unie Aleksander Čeferin. "Kvalifikace tak zůstane čistě založena na sportovních výkonech a snít o účasti mohou všechny kluby," uvedl slovinský funkcionář.
Další dodatečné místo dostane soutěž figurující na pátém místě národního žebříčku UEFA, kde je dlouhodobě francouzská liga. Rozroste se také mistrovská část v kvalifikaci Ligy mistrů z dosavadních čtyř na pět míst, čímž se zvyšuje šance i pro vítěze české nejvyšší soutěže. Podobný formát bude uplatněn rovněž u dalších dvou klubových soutěžích UEFA Evropské ligy a Evropské konferenční ligy.