Článek
Více než stotisícové Bergamo je epicentrem nákazou nejvíce postiženého italského regionu Lombardie. Byla tak právě partie na San Siru také jedním z důvodů exploze koronaviru ve Španělsku? Je to dost dobře možné. Alespoň řada indicií tomu nasvědčuje.
Protože se v Itálii koronavirem nakazil španělský novinář, odveta 10. března ve Valencii (3:4) se hrála už bez diváků i žurnalistů. Mezitím však už Netopýři, jak se Valencii přezdívá, sehráli ligový duel proti Deportivu Alavés ve Vitórii. A právě toto město se pak stalo jedním z prvních středisek nákazy. Tři fotbalisté měli záhy pozitivní test na nemoc Covid-19 a v tamním basketbalovém klubu Saski Baskonia se nákaza rozšířila hned na tucet osob - hráče i trenéry.
A sama Valencie? Ta je zasažena obzvlášť tvrdě, infikováno je 35 procent celého kádru.
Fotbalové soutěže ve Španělsku byly do odvolání přerušeny. Vedení La Ligy a národní fotbalová federace uvedly, že se začne znovu hrát až v okamžiku, kdy nebude ohroženo zdraví hráčů a fanoušků. Kvůli šíření nového typu koronaviru platí v zemi minimálně do 12. dubna nouzový stav.
"Je pravděpodobné, že šíření viru vyvolalo několik velkých spouštěčů. Je dost možné, že zápas Atalanta - Valencie byl jedním z nich. Od zápasu uběhl měsíc, takže načasování je relevantní," tvrdí Le Foche.
Immunologist Francesco Le Foche blames the Atalanta v Valencia Champions League match from Feb 19 for propagating coronavirus in Bergamo and surroundings. Tens of thousands in close proximity, hugging in their euphoria. It also helped spread it to Spainhttps://t.co/mJm9vbWNVx
— Conor Blennerhassett (@ConorBlenner) March 20, 2020
"Dokážu si představit, že spousta fanoušků nechtěla o zápas přijít, když už měla lístky, přestože třeba pociťovala mírnou horečku. S odstupem času je šílené, že se hrálo za přítomnosti diváků, ale v té době nebyly věci tak jasné. Dnes by to bylo nepředstavitelné," konstatoval imunolog.
V Itálii se onemocněním Covid-19 nakazilo už téměř 60 000 osob a bezmála 5500 zemřelo. Španělsko je už čtvrtou nejhůře zasaženou zemí na světě a druhou v Evropě, hned po Itálii. Nový typ koronaviru tam byl diagnostikován přes 33 tisícům lidí, z nichž 2182 zemřelo.