Článek
Případ se rozhořel kvůli způsobu, jakým Barcelona nakládala s dohodou, která jí měla zajistit zisk z prodeje procent vysílacích práv. To ale bylo podle UEFA zjevně nevyhovující pravidlům této asociace. Jejím cílem je zachovat odpovědné výdaje mezi fotbalovými kluby v Evropě.
Barcelona celkově v roce 2022 disponovala obchody v hodnotě 667,5 milionu eur za prodej 25 % svých budoucích výnosů z vysílání ze španělské ligy na příštích 25 let.
Barcelona appeal over FFP rule breaches dismissed by CAS https://t.co/M7gCOp5TiG pic.twitter.com/4G71iso0Pt
— Reuters (@Reuters) October 18, 2024
UEFA uvedla, že klub poté úmyslně nesprávně vykázal jednu z transakcí ve svých finančních účtech a nadsadil své plusové výsledky o 267 milionů eur.
UEFA také tvrdí, že Barcelona úmyslně a vědomě poskytla špatné informace a že chování klubu musí být odsouzeno.
Řídicí orgán evropského fotbalu má pravidla, která mají zajistit finanční stabilitu klubů. Tato pravidla povolují klubům pouze určité ztráty během tří let.
Prodej nehmotného majetku, jako jsou budoucí zisky z vysílání, nesmí být zahrnut do těchto výpočtů rentability. Barcelona byla loni pokutována částkou 500 000 eur za vykazování zisků, které nebyly relevantní.
Po prohraném odvolání u UEFA se Barcelona odvolala k CAS (Mezinárodní sportovní arbitráž), kde se domáhala zvratu se slovy, že výše pokuty je nepřiměřená.
CAS však sankci potvrdil, protože menší pokuta by nebyla dostatečně silným odstrašujícím příkladem pro další velké kluby. Varováním, aby se kluby neuchylovaly k úmyslně nesprávnému vykazování příjmů s velkým dopadem na vyrovnané výsledky.
Barcelona v posledních letech už čelila finančním eskapádám. Neochotně musela dovolit hvězdnému Lionelu Messimu, aby v roce 2021 katalánský klub opustil.