Článek
Španělskému klubu FC Barcelona přestal v polovině padesátých let kapacitně vyhovovat šedesátitisícový stadión Les Corts. Proto tým architektů navrhl stadion nový, postavený ze železa a betonu, jehož stavba tehdy vyšla na 288 milionů peset.
Nový fotbalový chrám se pyšnil výškou 48 metrů a plochou zabírající 55 000 metrů čtverečních. Po otevření měl kapacitu přes 93 000 diváků, která byla zvýšena kvůli pořádání fotbalového mistrovství v roce 1982 na 121 000 diváků. Tento stav byl však postupně zredukován na současnou kapacitu.
Přestože se stadión jmenoval Estadi del FC Barcelona, již krátce po svém zpřístupnění dostal přezdívku Camp Nou v katalánštině znamenající "nové hřiště". Na tento často užívaný název se ale přejmenoval až v roce 2000 po hlasování oficiálního klubu fanoušků.
Také Nou Camp už dosluhuje
Kromě tradičních šaten a lóží je v útrobách stadionu umístěno také muzeum klubu FC Barcelona, které patří k nejnavštěvovanějším v Katalánsku. Kapacita Nou Campu bývá hojně využívána k pořádání významných akcí nejrůznějšího charakteru. V roce 1982 zde papež Jan Pavel II. sloužil mši pro více než 120 000 lidí, v následujících letech stadión hostil například obří koncert amerického zpěváka Michaela Jacksona nebo irské rockové skupiny U2.
Po pětapadesáti letech se řeší další budoucnost Nou Campu. Členové klubu, kterých je více než 200 tisíc, budou hlasovat o tom, jestli stavný fotbalový chrám projde rozsáhlou rekonstrukcí, nebo se vystaví úplně nový stadión.