Článek
Sparta Praha, systém 3-4-3 (chcete-li 3-4-2-1). Spojení, kterému dal život bývalý kouč Brian Priske po výbuchu v derby se Slavií (0:4) v říjnu 2022. Spolu se současným šéfem Larsem Friisem jej posléze zdokonalil, mužstvu vtiskl jasnou tvář.
Dlouho to fungovalo bez závad. Dva tituly, jeden double. Co víc si přát?
Jenže žádný strom neroste do nebe. Ani mužstvo jako Sparta si nemůže dovolit dva roky sázet na stejnou šablonu a doufat, že pokaždé zafunguje. Obzvlášť v době, kdy se žádný klub neobejde bez analytiků, kteří se snaží soupeře přelstít. A obzvlášť v době, kdy z fungujícího systému vypadli hráči, jimž seděl jako ulitý.
Současná bída (pět porážek ze sedmi zápasů, mdlé výkony) budiž důkazem. Neúspěch s Brestem pak vůbec nejčerstvější obžalobou.
Francouzský soupeř byl bezesporu k poražení. Nedisponoval nadstandardní individuální kvalitou, ze které by se obráncům motaly nohy ještě druhý den cestou na snídani. Ale studiu Sparty věnoval ještě více času než přehnaně ambiciózní šprt přípravě na písemku z biologie. Zavíral klíčové prostory, z čehož pramenily příšerné chyby Sparty v rozehrávce. Českému mistrovi navíc chyběli důležití hráči, kteří ve formaci 3-4-3 excelovali. Haraslín, Birmančevič i Preciado by v top formě Brestu bezesporu zatápěli.
Jenže nebyli k dispozici, a Sparta ani tak nic nezměnila. Hrotový útočník Rrahmani se snažil, ale na levé „desítce“, jak Letenští post označují, se trápil. Není to flek pro něj, lépe se cítí vyloženě na ose hřiště. Jakub Pešek na opačné straně dřel, ale on by raději zase naopak působil blíže k lajně coby klasické křídlo.
Nedaří se, prohrává se. Kdy jindy by měl přijít radikální řez? Nabízí se přechod na formaci 3-5-2, kde by mohl těsně před stopery operovat třeba Markus Solbakken, jenž ve dvoučlenném středu nenaplňuje očekávání. Toužíte po výraznější změně nastolených pořádků? Proč nezkusit klasickou čtyřku vzadu…
Nebo prostě cokoliv, co přinese kýžené překvapení. Donutí hráče přemýšlet jinak. Zničí stereotyp. Vytvoří Plán B. Pro případy, že ten první opakovaně selhává.
Co bude pro současnou Spartu o současné marodce nejvhodnější? Od klávesnice těžko soudit, to si musí vyhodnotit realizační tým. Ale nabízí se ještě jedna rošáda, která by se ještě před pár měsíci zdála být holým nesmyslem.
Na pořádnou šanci v A-týmu čeká brankář Vojtěch Vorel. Hladový odchovanec se Spartou v srdci, který už třetím rokem poctivě plní roli dvojky a vychytal triumf v MOL Cupu. Jeho konkurent Peter Vindahl není v topu, což ukázal i proti Brestu. Nejen chybou před vítěznou brankou soupeře.
Upravit herní styl? Nebo vsadit na Vorla?
Proč ne obojí. Sice se říká, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Současná Sparta, která za posledních šest týdnů porazila jen trápící se Liberec a druholigové Brno, se ale těžko může ponořit ještě hlouběji. I pokud překope úplně všechno.