Článek
Předposlední červencový den roku 1967 bylo v Hlinsku vedro k padnutí. Červenobílý dres staré gardy Slavie rychle propotil i Vlastimil Kopecký, tenkrát mu bylo necelých pětapadesát. Zatímco třeba o rok mladší Josef Bican o pauze vystřídal, vyhlášený poctivec Kopecký kmital po hřišti dál. Ve druhém poločase se po odehrání míče zničehonic skácel k zemi.
Infarkt myokardu.
Zemřel v sanitce, která s ním ani nestihla dojet do nemocnice. Naposledy vydechl v náručí brankáře Františka Pláničky.
Spolehlivý univerzál Kopecký, jenž mohl hrát spojku, záložníka i obránce, patří ke slávistickým klasikům. V milovaném dresu devětkrát vyhrál ligu, pomohl k triumfu v prestižním Středoevropském poháru a víc ligových gólů než on nastřílel jen nezastavitelný Bican.
Ti dva spolu mohli hrát poslepu. Kopecký na Bicana nežárlil, roli nahrávače plnil s noblesou. „Když jsem Pepimu poslal míč, bylo skoro stoprocentní, že z toho bude gól," vykládal Kopecký s úsměvem.
Narodil se skoro na den přesně půl roku po potopení Titaniku a Rapidu Vinohrady ho nejdřív chtěla odloudit Sparta. Jenže to by neprošlo u otce Kopeckého, velkého slávisty. Ten pak pyšně sledoval, jak jeho Vlasta září vedle Pláničky, Bicana nebo dalšího čarostřelce Antonína Puče.
Před 110 lety se narodil symbol klubové věrnosti VLASTIMIL KOPECKÝ 🔴⚪️❤️ V dresu @slaviaofficial téměř 19 let, 953 zápasů, 715 gólů, 9 titulů a zisk Středoevropského poháru🏆Kopačky legendy máme ve @SlaviaMuseum ⤵️https://t.co/FizTIW8DST pic.twitter.com/4HbnZMuwpF
— SlaviaMuseum (@SlaviaMuseum) October 14, 2022
Na stříbrném mistrovství světa 1934 se Kopecký na plac nedostal, ovšem čtyři roky nato už v československé reprezentaci patřil k hvězdám: trefil se i v napínavém opakovaném čtvrtfinále, které vyhrála Brazílie. Škoda, že mu nejlepší fotbalové roky stejně jako Bicanovi pokazila válka.
Tichý elegán se rozloučil se Slavií v necelých osmatřiceti a pak dělal závozníka nebo osvětlovače na Barrandově. Režisér Bořivoj Zeman, vášnivý slávista, ho na konci padesátých let postavil před kameru v komedii Slečna od vody. Asi vás nepřekvapí, že se nohy komparzisty Kopeckého v prosluněném odpoledni na břehu řeky mazlí s míčem.
Ostatně míč a zelené jeviště v Hlinsku bylo to poslední, čeho se ve svém pestrém životě dotknul. „Vlasta by se nikdy sešívaného dresu nevzdal. I když mu parťáci o přestávce nabízeli, jestli nechce střídat, hrál dál. Já byl zrovna na vojně, a když jsem to četl v novinách, chtělo se mi brečet," vypráví v knize Sešívané srdce dlouholetý slávistický kustod Václav Petrák, dnešní průvodce v klubovém muzeu.
V nasvícené vitríně tam najdete i mistrovy kopačky.