Hlavní obsah

Ježiši, co to zase bude. Český klub vymýšlí a šokuje, chce zpět do profi fotbalu

Hrají ve třetí lize, ale o jejich vylomeninách nebo inovacích se pravidelně píše i ve světě. Fotbalový klub z Ústí nad Labem baví, šokuje, vymýšlí. „V kabině se o tom bavíme a někdy si říkáme: Ježiši, co to zase bude,“ usměje se dlouholetý ligový gólman a dnes ústecká jednička Tomáš Grigar v pořadu Přímák na Sport.cz.

Fotbal a marketing v Ústí nad Labem, debata z pořadu Přímák.Video: Sport.cz

Článek

Vnadné moderátorky, které zpovídají zpocené fotbalisty.

V Ústí mají třeba i klubového kněze, mluvčí se zase proslavil jako stand-up komik.

Taky v Ústí vymysleli habaďůru, kdy údajný mecenáš sliboval půl milionu za to, aby do mistráku nastoupil obtloustlý a protekční synáček. Vyklubala se z toho kampaň proti klientelismu ve fotbale.

Dřív významné změny v klubu oznamoval výstřední majitel ve videu, které natáčel u hracích automatů. Před pár týdny zase v Ústí oznámili, že natáčí dokumentární reality show.

Vtipné. Divné. Jiné.

Takové je dění ve třetiligové Armě. „Je to rozdělené na fotbalovou část a marketing, který dělají od Prahy,“ vysvětluje brankář Grigar, jenž chytá od léta za klub z krajského města.

Čtyřicátník navštívil listopadové natáčení pořadu Přímák před podzimním epilogem ČFL, v němž Ústí vyřídilo 3:0 Brozany. Na čele skupiny B drží slušný devítibodový náskok před Kladnem.

Bývalý gólman Sparty a Teplic na podzim v domácích duelech neinkasoval. „Když budu zdravý a Ústí bude mít zájem, rád budu pokračovat a zkusil bych si druhou ligu,“ zasní se.

Ústí ještě před 13 lety nakouklo do nejvyšší soutěže. V roce 2022 ale zahučelo do ČFL, čímž opustilo tuzemskou profi scénu. Mezi profíky se zatím nevyhrabalo ani s novým a excentrickým vedením - byť aktuálně k postupu má našlápnuto.

Kromě Grigara kopou na severu Čech i další exligisté jako Tomáš Kučera nebo Alois Hyčka. Trénuje bývalý ligový trenér Svatopluk Habanec.

V Ústí letos sezonou vymysleli i jeden sociální experiment. Na soutěžní zápasy zrušili vstupné, ale zavedli tzv. výstupné - diváci mohli zaplatit při odchodu ze stadionu libovolnou částku, v níž se odrazí jejich spokojenost.

Výsledek? Klub v létě zveřejnil, že na první domácí zápas v sezoně přispěl divák průměrně do kasičky částkou tři koruny a třicet haléřů. Srpnovou výhru 5:0 proti České Lípě vidělo přes 1 500 diváků, kteří ale zaplatili 5 025 korun.

„Tři koruny na osobu je málo. Víme, že budeme na začátku prodělávat,“ citoval iDNES.cz majitele klubu a šéfa představenstva Přemysla Kubáně. „Neděláme to pro peníze, ale z principu. Na základě komunistické éry je mezi obyvatelstvem vžité, že spousta věcí je zadarmo. My chceme, aby si uvědomili, že není. Předpokládám, že tím vyvoláme diskusi.“

A Grigar v Přímáku na téma navazuje: „V létě chodilo patnáct set diváků a sami jsme si říkali v kabině, že by se z toho mohly koupit aspoň nové balony. Trochu nás překvapilo, že i na pohárový duel proti Plzni výstupné platilo.“

Ústí se drží nekonvence, nepřestává překvapovat. Rád by u všeho zůstal i Grigar, někdejší gólman Sparty nebo Teplic v únoru oslaví 42. narozeniny.

„Kluci říkají, že se v některých situacích chovám jako dítě,“ rozesměje se veterán s rukavicemi. „Cestovat denně z Prahy do Ústí není jednoduché. Jezdíme ale v osmi dodávkou, zastavíme na kafe, pokecáme, je to zábava. A dokud mě to bude bavit a budu zdravý, rád zůstanu. A když nebudu chytat třetí ligu, tak klidně okres.“