Gruzie v euforii! Zapsali jsme se do historie, byť nám nikdo nevěřil, jásá hvězda největšího překvapení mistrovství

Kavkazská země je na nohou. Na mistrovství Evropy debutující Gruzie senzačně porazila Portugalsko 2:0 a postupuje do osmifinále. Triumf nad Ronaldem a spol. vystřelil už ve druhé minutě Chviča Kvaracchelija, postup pak jistil z pokutového kopu Georges Mikautadze, který je aktuálně se třemi góly nejlepším střelcem turnaje. V osmifinále nováčka čeká Španělsko.

Sestřih utkání Gruzie - PortugalskoVideo: Česká televize

Už po premiérovém postupu na Euro zaplavila třímilionovou Gruzii obří euforie. „Pro naši zemi to hodně znamená, po postupu se v ulicích slavilo snad týden,“ vyprávěl bývalý gruzínský reprezentant hrající za Jablonec Vachtang Čanturišvili po postupu z kvalifikace přes Řecko.

A nyní dosahuje jásot v zemi s vlajkou pěti křížů na maximum. „Je to nejlepší den v životě fotbalových fanoušků v Gruzii. Zapsali jsme se do historie. Nikdo nám nevěřil, že můžeme porazit Portugalsko, a přesto jsme to dokázali a ukázali, že máme silný tým. Jsme nesmírně šťastní, ale zítra už začneme myslet na další zápas,“ radovala se největší hvězda přemožitelů Portugalska Chviča Kvaracchelija.

„Ale nikdo nejlepším hráčem nebyl, hráli jsme jako tým, a všem jsme ukázali, že hrát fotbal umíme,“ doplnil.

Běžela druhá minuta, když Antonio Silva trestuhodně namazal zpětnou přihrávkou Mikautadzemu, který parádně našel Kvaraccheliju a ten s přehledem otevřel skóre. A v 57. minutě zvýšil na 2:0 sám Mikautadze z pokutového kopu  nařízeného za faul smolaře Antonia Silvy na Ločošviliho. Velký podíl na postupu má i neprůstřelný Giorgi Mamardašvili, který skvělým výkonem udržel čisté konto.

Mimochodem portugalská megahvězda Cristiano Ronaldo poprvé ve své kariéře na velkém turnaji nedal gól v základní skupině. „Začali jsme vlažně, dostali jsme brzy gól a přesně tohle Gruzie potřebovala. V předfinální fázi a před brankou jsme se chovali zbrkle a jejich gólman zachytal fantasticky. Gruzie si zasloužila vyhrát,“ řekl portugalský kouč Roberto Martínez.

Gruzínští hráči slaví historický postup po výhře nad Portugalskem.

„Gruzie hrála o to, aby se zapsala do historie a my jsme se jim nevyrovnali,“ dodal na adresu jednoho z největších překvapení tohoto turnaje.

No řekněte, tipovali byste Mikautadzeho hrajícího za Méty po základních skupinách na nejlepšího střelce šampionátu? Započítáme-li i jeho asistenci, podíl má na všech čtyřech gólech Gruzie na šampionátu, tedy dvojnásobně více než kterýkoliv hráč na Euru.

Něco podobného, tedy skórovat či na gól nahrát v každém z úvodních tří zápasů na mistrovství Evropy, naposledy dokázal Gareth Bale před osmi lety ve Francii. Tehdy Wales senzačně dokráčel až do semifinále, kam až dojde Gruzie?

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale, které se hraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024, se posunulo do vyřazovací fáze. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila.