Článek
Jak těžké bylo prosadit se okamžitě do základní sestavy?
Po postupu ze druhé ligy se tady tvořil nový tým a každý byl vlastně na stejné startovací čáře. Myslím, že příprava z mé strany nebyla špatná. Jsem rád, že se to podařilo.
Kyperská liga vám tedy sedla?
Česká liga je určitě důraznější, soubojovější. Hraje se ve větším tempu a je takticky vyspělejší. Ale tady jsou v mnoha týmech zase hráči technicky a individuálně lepší. Jsem tady spokojený. Jen na začátku jsem si musel trochu zvyknout na počasí.
Obzvlášť ve srovnání se studeným Libercem, že?
Jasně, tam byly teploty ještě o několik stupňů nižší než u nás v Polabí. Tady se dalo trénovat buď v osm ráno nebo v sedm večer, kdy navíc byla velká vlhkost. Teď už je však příjemně. Jen by to ještě chtělo posbírat více bodů. Po minulé sezoně tým převzal trenér Uhrin. A přišlo sedmnáct nových hráčů, takže nebylo vůbec jednoduché během šesti až sedmi týdnů vytvořit nový tým tak, aby šlapal hned od prvního kola.
Což trenér Uhrin odskákal. Překvapilo vás, že skončil už po dvou kolech?
Zprvu ano, ale na místní poměry nejde o nic neobvyklého. Hned tři kluby nechaly trenéry odjet celou přípravu a odvolaly je už v posledním týdnu před začátkem ligy. Trenéři to tady mají těžší, vedení tolik trpělivosti nemá. Ale prohrála se první dvě kola a s tím spokojenost nebyla. Byť bylo jasné, že nějakou chvíli to trvat bude. Z Liberce jsem byl zvyklý, že se kádr vždy po půl roce hodně obměnil a taky to kolikrát zabralo pět kol, než si změny sedly a projevilo se to na hře i výsledcích.
Česká stopa však zůstala výrazná. Kromě vás v klubu zůstal i Josef Hušbauer a Tomáš Čelůstka, takže je tam polovina všech Čechů hrající v kyperské lize.
Ano, ještě je Dreksa v Paralimni, Kvida v Pafosu a Lecjaks je kapitánem Omonie. Ve druhé lize pak hraje Pavel Čmovš. My jsme se v jednom týmu sešli právě asi díky trenéru Uhrinovi. Pepa Hušbauer už tady na Kypru měl historii a já s Tomášem Čelůstkou jsme přišli z české ligy před sezonou. S Tomášem jsme spolu hráli už v Pardubicích.
Zní teď v kabině často čeština?
Přípravy probíhají v angličtině. A jelikož teď máme trenéra z Běloruska, občas zní i ruština. Tři hráči jsou i z Holandska. Národností máme v kabině hodně, takže převážným jazykem je angličtina. Ale mezi sebou se spolu samozřejmě bavíme česky. Plus tady jsou i dva Slováci Tomáš Hubočan a Michal Ďuriš, který hrál za Plzeň. Když program dovolí, občas se potkáváme i mimo tréninky.
Karmiotissa je nováčkem ligy. Jaké máte ambice?
Soutěž má podobný formát jako v Česku. Jen je tady 14 týmů a po skončení základní části se nerozdělí na tři skupiny, ale na dvě. Prvních šest hraje o titul a osm o záchranu. A vedení vyhlásilo, že by hned v první sezoně chtělo být do první šestky. Což nebude vůbec jednoduché. Na šest míst je sedm osm sportovně i finančně velmi silných klubů. Kvalita soutěže je dobrá, Kypr letos posílal do evropských soutěží pět účastníků.
Co víte o majiteli klubu?
Majitel je z Ruska, ale dlouhou dobu žije na Kypru, kde má spoustu podnikatelských aktivit. Nevím přesně, jestli má už i kyperské občanství, ale figuruje tady už dlouhou dobu.
Dotkly se tedy Karmiotissy sankce proti Rusku?
Jelikož tady už působí opravdu dlouhou dobu a v Rusku žádná aktivity nemá, tak na nás nedopadají.