Článek
Poslední ročníky ankety jsou vůbec fádní. Vyhrávají jen dvě jména. Vítěz za rok 2019: Souček. Rok 2020: Souček. 2021: Schick. 2022: Schick. 2023: Souček. Zvykli jsme si, byť neradi, že úspěšná období generací Nedvěda, Šmicra, Poborského, Rosického nebo Čecha jsou nenávratně pryč.
Český fotbal však vyklízí pozice v rámci pěti nejlepších evropských lig (anglická, německá, italská, francouzská, španělská) víc a víc. V současné době v nich působí 16 českých hráčů. Momentálně pouze tři z nich nastupují pravidelně (Tomáš Souček, Vladimír Coufal, Pavel Kadeřábek).
Pro srovnání - co do počtu obyvatel menší Švýcarsko má v top pěti evropských soutěžích 34 fotbalistů. Navíc na prestižních adresách. Manchester City, AC Milán, Borussia Dortmund, Newcastle… Češi? V Premier League válí kromě Součka ještě Coufal. V Německu, jejichž prvoligové kluby byly dřív plné českých hráčů, působí nyní deset Čechů. Adam Hložek v Leverkusenu sedí na lavičce, stejně jeho parťák, brankář Matěj Kovář.
Nový trenér poprvé doma
Premiéru před českými fanoušky si nový reprezentační kouč Ivan Hašek odbude 26. března v epet ARENĚ. Utkání na stadionu pražské Sparty má výkop ve 20:00, vstupenky se dají pořídit od 350 korun.
Záložník Alex Král vysedává v Unionu Berlín, ofenzivní záložník Václav Černý ve Wolfsburgu. Mezi opory patří pouze Schick v Leverkusenu a Kadeřábek v Hoffenheimu. V italské Fiorentině nastupuje záložník Antonín Barák většinou na závěrečné minuty. V Ligue 1 ani v La Lize tuzemský fotbal zastoupení nemá.
Při vší úctě k domácí lize, vyhlásit fotbalistou roku některého z hráčů, kteří působí v české nejvyšší soutěži, by bylo sci-fi. Vůči Tomáši Součkovi, který má můj obrovský respekt, ať už jako hráč, nebo člověk, to zní nepatřičně. Nicméně vzhledem k výše uvedenému je prostě jednookým králem mezi slepými.