Článek
Tvůrci fotbalových pravidel přišli s novotou, která by měla trestat taktické fauly či protesty. Modrá karta by byla jakousi horší žlutou kartou, k níž se připočte desetiminutový trest pro provinilce.
Na papíře to zní skvěle, ne? Hráči budou respektovat verdikty sudích a namísto toho, aby zatažením za dres zhatili rozvíjející se akci soupeře, by se zapeklité situace snažili řešit čistě. Jinak by je stihl krutý trest. A alespoň ubude momentů, kdy si fanoušci přemítají: „Tohle bylo na červenou málo a na žlutou moc, tak co teď?“.
Jak víme ze zavedení videa, debaty nevymizí. Šedá zóna se rozšíří. A vyvstanou otázky, ve světě kopané dosud nevídané. „Jak to, že soupeř za podobný zákrok dostal žlutou, a my modrou?“„Jenom modrá? Tohle byl přece faul na červenou!“
„Modrá karta za protesty? Vždyť jsem se čertil kvůli penaltě, která byla nanejvýš sporná! A teď ještě k tomu jdeme do desetiminutového oslabení…“
Vsaďte se, že přesně tohle by po modré revoluci zaznívalo.
🚨Breaking: Blue Card Introduced to Football, Adding Excitement where by When a player is shown a blue card, they are temporarily sent off the pitch for ten minutes. #bluecard pic.twitter.com/gFVZpWS1om
— Fabrizio Romano (Parody) (@fabrizoromanoz) February 8, 2024
Na druhou stranu, řadu sportů již zachránily pravidlové změny, proti nimž se řada staromilců bouřila. Ať už se jednalo o zavedení tiebreaku v tenise, které ukončilo nudné, několikahodinové bitvy. Či oživení biatlonu závody s hromadným startem, daleko atraktivnější podívanou pro běžného diváka.
Potřebuje ale fotbal zachránit?
Vždyť jde o bezkonkurenčně nejpopulárnější sport na světě. Sledovanost neustále roste, což dokazují i finále mistrovství světa. To poslední vidělo 1,5 miliardy lidí. Podobná cifra ve světě sportu nemá obdoby.
Lidé zbožňují fotbal, protože je jednoduchý, Školou nepolíbené děti i profesoři věhlasných univerzit jeho pravidla a základní principy pochopí za pár minut.
Proč dělat tak nádhernou hru složitější? Pro eliminaci protestů či taktických faulů by stačilo jediné. Trestat je rovnou žlutými kartami. Bez předchozích ústních varování.
Modrý paskvil oproti tomu přinese více škody než užitku. Obzvláště v systému, kde se nehraje na čistý čas.
„Zničí to hru. Co bude tým s deseti hráči dělat? Deset minut zdržovat,“ trefně poznamenal kouč Tottenhamu Ange Postecoglou. „Myslím, že bychom měli zachovat fotbal co nejjednodušší,“ doplnil ho liverpoolský trenér Jürgen Klopp.
Podepisuji. V plném rozsahu a klidně krví. Proč zachraňovat něco a někde, kde to není potřeba?