Článek
„Přestože to UEFA může nazývat politikou a předstírat, že realita neexistuje, na druhé straně hřiště jsme se setkali s lidmi. Nebyli nám zavázáni, ale projevili úctu Ukrajině a společně uctili památku našich krajanů,“ řekl Lukyanenko.
Podle jeho zpráv podala ukrajinská futsalová asociace žádost, UEFA ji ale zamítla. Stejně jako před zápasem proti Kypru. Tehdy se ale minuta ticha nekonala, soupeře se nezeptali.
Tentokrát ano. A Rumuni souhlasili. Utkání se hrálo v polském Koszalinu, po úvodním hvizdu se jeden z hráčů dotkl míče, časomíra běžela. Všichni ale zůstali stát, necelou půlminutu se nehrálo, dění přihlíželi i rozhodčí.
🤬UEFA banned a minute of silence before the Euro 2026 futsal qualifying match between 🇺🇦Ukraine and 🇷🇴Romania, but it still took place.
— Cloooud |🇺🇦 (@GloOouD) April 15, 2025
The Ukrainians appealed directly to the Romanians. Instead of holding a minute of silence before the game, they agreed to do it directly… pic.twitter.com/xcY07pvi8L
Po útocích ruských balistických střel na Kryvyj Rih a Sumy zahynulo nejméně 54 lidí včetně několika dětí.
Ukrajina zvítězila 3:1 a bez ztráty bodu postoupila na závěrečný turnaj v Litvě a Lotyšsku. Rumunsko ve skupině skončilo druhé, k účasti na mistrovství bude muset zvládnout baráž.
Není to však poprvé, kdy UEFA nesouhlasila s minutou ticha. Například předloni v listopadu se fotbalisté Polska a Izraele do 21 let po říjnovém útoku Hamásu domluvili podobně. Minutu nehráli.
UEFA refused to organize a minute of silence before the start of the match between #Israel and Poland (under-21 team). In response, the two teams decided not to play the first minute of the match and observe a minute of silence in homage to the victims of #7October pic.twitter.com/wcwojTDBUy
— Michael Weingardt (@Michael_Wgd) November 17, 2023