Hlavní obsah

Fotbalový génius, vyhlášený vtipálek i reklama na hamburgry. Horváth slaví padesátku!

„Trenére, pište si: 602 555 000. Pak mám ještě jedno číslo: 60 25 550 00,“ pročísne vzduch hlas Pavla Horvátha. „Bombičko, děkuju, ukládám,“ odpovídá z přední sedačky trenér Jiří Kotrba. Po pár vteřinách se zvedne a autobus se otřásá: „Co si o sobě myslíš? Kolik ti je, aby sis ze mě dělal p…l!“ Zatímco my s klukama se válíme smíchy, Kotrba má tep přes 200. Třicet let stará příhoda Horvátha, kterému se odjakživa přezdívá Bomba, perfektně vystihuje. Je to zkrátka živel. Díky talentu od pánaboha řádil na hřišti, plno ho bylo, a nadále je, i mimo něj. A bude ho plno určitě i v úterý večer, kdy oslaví padesátku.

Foto: Jaroslav Legner / CNC , Profimedia.cz

Pavel Horváth slaví gól v dresu Plzně, kterou dovedl ke třem mistrovským titulům a dvakrát do Ligy mistrů.

Článek

Borec, který Plzeň v roli kapitána dotáhl ke třem titulům a dvakrát do Ligy mistrů. A také známý vtipálek, který napálil i dopálil nejednoho trenéra a spoluhráče. S Horváthem jsem hrál v Jablonci, po kariéře se s ním potkávám v roli sportovního novináře. Zažil jsem s ním spoustu historek, nejvíc pochopitelně během zlaté éry Plzně. Mnohé jsou nepublikovatelné, některé i smutné. Z většiny však veselé, jako ta z autobusu.

„Jakmile na mě poletí míč, upaluj dopředu po lajně a o ostatní se nestarej. Pošlu ti ho na židli. Klidně na šedesát metrů.“ Je podzim 1995, Pavel Horváth mi po tréninku Jablonce mezi řečí udělil tuto „radu“. Vzpomněl jsem si na ni po letech, kdy stejně luxusní pasy, jako tehdy mně v Jablonci, rozdával ve zlaté plzeňské éře Milanu Petrželovi a Vaškovi Pilařovi. Nebo při fantastickém pasu Martinu Fillovi v Kodani v úvodním utkání play off Ligy mistrů, po kterém Fillo vstřelil životní gól.

Foto: ČTK / Taneček David, Profimedia.cz

Marek Bakoš a Pavel Horváth oslavují ligový titul Plzně v roce 2013.

Tehdy si z Horvátha dánští novináři utahovali, že má postavu, jako by se stravoval dvakrát týdně u McDonald's. Po odvetě v Edenu, v níž Viktoria potvrdila postup do základní skupiny, se v tiskovém sále omlouvali a zvedali palce nahoru.

Rok poté přišla další invektiva. Tentokrát ze strany pozorovatele polského Ruchu Chorzów, na který Plzeň narazila v předkole Evropské ligy. Na adresu Horvátha utrousil, že „jest troche „misiowaty“. Což ve volném překladu znamená „medvídek“, v Polsku ale tímto označují osobu, „která si dá ráda pivo“.

Foto: Pavel Rakusan / Ringier a.s. / CNC , Profimedia.cz

Pavel Horváth v dresu Sparty v roce 2008

„Co tomu říkám? Že je to lepší, než když v Kodani psali, že žeru hamburgery. Doufám, že je zaskočím rychlostí, třeba aspoň v jednom momentu,“ pravil Horváth na tiskovce. „Pak ti budou říkat lasička,“ doplnil vedle sedící trenér Pavel Vrba. Pár minut po tiskovce vyběhl Horváth z kabiny s notně vytaženými elastické trenkami, ve kterých vynikla jeho plnoštíhlá postava a křičel: „Jsem mišovaty, jsem mišovaty.“

„I když zhubnu sedm kilo, furt budu mišovaty. Nebo tak budu vypadat. Kor v bílém dresu, ve kterém v Chorzówě nastoupíme. To bude rodeo,“ řekl mi vzápětí s pusou od ucha k uchu.

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Plzeňský asistent Pavel Horváth a hlavní trenér Michal Bílek se radují ze zisku mistrovského titulu před třemi lety.

Jasně, na sto metrů by s většinou protihráčů dostal naloženo, jenže kolik stometrových sprintů v zápase podstupoval? Žádný. Na krátkou vzdálenost, byť spousta lidí nesouhlasí, neměl potíž. Navíc měl rychlou myšlenku, v tom jasně vynikal.

„Fotbal je v podstatě hrozně jednoduchý, musíte u něj ale přemýšlet. Tím neříkám, že jsme blbci, ovšem ti nejlepší hráči se tolik nenaběhají. Tím neříkám, že jsem nejlepší hráč,“ glosoval po svém Horváth. Fotbal prostě uměl jako legendární Jiří Malásek na klavír. Jejich umění chytlo za srdce, pohladilo. Bohužel fotbalový život je krátký…

Foto: ČTK / Petrášek Radek, Profimedia.cz

Hráč Slavie Pavel Horváth (vpravo) bojuje o míč s libereckým útočníkem Lazzarem Liunim v březnu 2000

Pamatuju si, jak jsme během soustředění Plzně v Rakousku seděli na pokoji a povídali si snad dvě hodiny o životě, o budoucnosti. Tenkrát se Horváth blížil ke konci kariéry, měl před sebou poslední rok. „Zkouším pár dnů vyžít s pětistovkou na den. Abych byl připravený, příjmy půjdou po konci s fotbalem rapidně dolů. Jasně, mám něco našetřeno, ale i tak. Je dobré být nachystaný,“ pověděl mi.

Když jsem druhý den dorazil do lobby hotelu na rozhovor s Davidem Limberským, Horváth lezl po čtyřech po zemi a štěkal. Vzápětí předvedl zuřivého medvěda, a nakonec tancoval u lampy. „Prohrál jsem střižbu, no,“ vysvětloval. O půl roku později, na počátku zimní přípravy, zase před Doosan Arenou v Plzni uválel obrovské koule a postavil sněhuláka. „To byly časy, když jsme v Jablonci po gólu skákali do sněhu, viď,“ zubil se Horváth.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Pavel Horváth (vpravo) se zpěvákem Petrem Jandou během benefičního utkání „Horviho poslední desítka“ v plzeňské Doosan Areně.

Pozitivní náhled na život ještě víc nasál při angažmá v Japonsku, kde strávil s rodinou dva a půl roku. „V jedné sezoně jsme byli v bezvýchodné pozici, záchrana byla teoretická, ale vedení se pořád chovalo skvěle. Vrcholem bylo, když na závěrečné večeři po sezoně zazpíval šéf klubu písničku o tom, že příští sezonu postoupíme zpátky do ligy. To v Čechách je za této konstelace vyvěšenej černej prapor, všichni umřeli, konec světa,“ vyprávěl mi Horváth.

Když vedl Plzeň k historickému prvnímu titulu, na zimním soustředění ve Španělsku vyprávěl o svém snu, v němž dává gól nůžkami. „Byl by to zlatý hřeb kariéry. Jestli ho dám, hned skončím. Myslím, že je to zajímavý způsob zakončení kariéry, určitě se o to pokusím. Uvidíme, třeba si u toho zlomím klíční kost a budu muset skončit stejně,“ řehtal se Horváth. Gólu nůžkami se nedočkal, ale i bez něj měl skvělou kariéru. Těší mě, že jsem byl její součástí. Vše dobré do další padesátky, Bombo!

PAVEL HORVÁTH

Narozen: 22. dubna 1975. Hráčská kariéra: TJ Břevnov (1980–1981), AC Sparta Praha (1981–1993), FK Jablonec (1993–1997), Slavia Praha (1997–2000) Sporting Lisabon (2000–2002), Galatasaray Istanbul (2002), FK Teplice (2002–2004), Vissel Kóbe (2004–2006), AC Sparta Praha (2007–2008), Viktoria Plzeň (2008–2015). Největší úspěchy: 2× postup do základní skupiny Ligy mistrů (2011, 2013), 5× mistr české ligy (1994, 2007, 2011, 2013, 2015), účastník EURO 2000, mistr portugalské ligy (2002), vítěz Portugalského poháru (2002), 6× vítěz Českého poháru (1997, 1999, 2003, 2007, 2008, 2010), vítěz Českého superpoháru (2011). Česká liga: 426 zápasů/82 gólů. Reprezentace: 19/0.

Související témata: