Článek
Jan Stejskal. Z fotbalu do politiky? Proč ne! Spolehlivý brankář, jenž zářil ve Slavii i Spartě, byl osm let starostou Jevan, kde kdysi žil i Karel Gott a další celebrity. Stejskal na radnici skončil loni, předtím trénoval gólmany reprezentace či obou pražských „S“. Teď je členem komise rozhodčích.
Martin Hyský. Památné jaro 96 zažil jako dvacetiletý zelenáč a pak prošel Švédsko, Rusko a Německo. Ve Slavii trénoval mládež i béčko a teď třetí sezonu cepuje druholigovou Vlašim, s kterou loni neuspěl v baráži o postup. Kromě toho dělá televizního experta.
Luboš Kozel. Škoda častých zranění, jinak by šikovný stoper nepřišel o stříbrné EURO 96 a nemusel by končit už ve dvaatřiceti. Má dvacet let pestré trenérské praxe, nyní je na čtvrté ligové adrese: s Libercem o víkendu dokázal překvapit Plzeň (3:0).
Jan Suchopárek. Třetí obránce z postupové sestavy v Římě, třetí kouč. Dělal Kozlovi asistenta v Dukle a teď působí u mládežnických reprezentací: s devatenáctkou byl v semifinále mistrovství Evropy 2017 a na letošním EURO s jednadvacítkou vypadl ve skupině. U Lvíčat pokračuje i v novém cyklu.
Martin Pěnička. Svoje následovníky už ve čtvrtek večer neuvidí, zemřel letos v únoru. Pěnovi, jak se dlouhovlasému záložníkovi přezdívalo, bylo třiapadesát. Nežijí už ani oba trenéři: František Cipro odešel 18 dnů před Pěničkou a Josef Pešice zemřel před Vánoci 2017.
Karel Poborský. Na svět se dívá skrz brýle s kulatými skly a za prací jezdí na Strahov: ve fotbalové asociaci dělá vedoucího úseku mládeže. Někdejší mazaný záložník, jenž hrával i za slavný Manchester United, šéfoval v Českých Budějovicích a seděl ve výkonném výboru svazu.
Jiří Lerch. Další Jihočech z legendární slávistické sestavy. Poctivý střední záložník v Edenu strávil většinu kariéry a teď je zpátky v rodných Budějovicích, kde léta dělá asistenta u áčka Dynama. Zatímco Poborský se pral se zákeřnou boreliózou, Lerch dvakrát ustál plicní embolii.
Radek Bejbl. „Trenére, jak se vám hrávalo v Atlétiku Madrid?“ vyzvídali mládenci z české sedmnáctky, osmnáctky a devatenáctky, s kterou letos těsně nepostoupil na EURO. U juniorských reprezentací pracoval s krátkou přestávkou posledních pět let a teď je volný.
Ondrej Krištofík. Po kariéře pracoval třeba ve Slovanu Bratislava, s kterým před 30 lety vyhrál poslední federální titul. Dělal tam sportovního ředitele mládeže, trénoval béčko a v minulé sezoně byl koučem šestnáctky v Petržalce. Soukromí si hlídá, moc o něm neví ani jeho exspoluhráči.
Pavel Novotný. Bývalý krajní záložník dělá hlídače objektů, aktuálně střeží sklady logistické firmy. Může při tom vzpomínat na čtyři tituly (jeden se Slavií a tři se Spartou) nebo na senzační stříbro z EURO 96: shodou náhod měl reprezentační premiéru až v semifinále s Francií.
Vladimír Šmicer. Fotbalový rebel George Best se po kariéře upil k smrti, zato patriot z Dolních Chabrů chytře investoval: vlastní hotely v Praze a Mariánských Lázních. Létá po světě se starou gardou Liverpoolu, v Chabrech vede místní klub a předsedá Sportovní radě FAČR.
Jiří Vávra. Gólem na Olympijském stadionu v Římě vystřelil Slavii postup do semifinále Poháru UEFA a sobě fotbalovou nesmrtelnost. Míč a kopačky vyměnil za kancelářské rekvizity, najdete ho ve skladu náhradních dílů pro tramvaje pražského dopravního podniku.
Robert Vágner. Ani on u fotbalu nezůstal. Dělá silničáře, na cestách osazuje značky. „Není to monotónní práce a jsem pořád venku,“ vyprávěl bývalý útočník v nedávném rozhovoru pro Sport.cz. Předtím trénoval třetiligový Most, ovšem do studia profilicence už nešel.
Jiří Štajner. Nejmladší pamětník bitvy v Římě, kde dostal posledních 14 minut v prodloužení, je asistentem trenéra v třetiligové České Lípě. Svérázný útočník v první lize vydržel skoro do osmatřiceti a pak ještě dlouho hrával v nižších soutěžích.