Plzeň - Hearts 1:0Euforie v Plzni! Spása přišla za sekundu dvanáct

Na poslední chvíli. Fotbalisté Plzně rozhodli o vítězství 1:0 nad skotskými Hearts až v šesté minutě nastavení díky vlastnímu gólu Daniela Oyegokeho. První duel play-off o účast v Evropské lize tak zvládli a v odvetě, která je na programu příští čtvrtek v Edinburghu, budou hájit jednobrankový náskok. Viktoria navíc doma v pohárech neinkasovala podesáté v řadě.

Fotbalisté Plzně se radují z branky.

Západočeši dlouho marně bušili do skvěle fungující obrany protivníka, z letargie jejich ofenzivu vytrhl paradoxně jeden ze soupeřů. V jedné z posledních akcí utkání centroval z pravého křídla žolík Cadu, jeho kroucený balon letěl na zadní tyč, kam si nabíhal další náhradník Jhon Mosquera. Obránce Daniel Oyegoke pod tlakem nezvládl obranný zákrok a pro Hearts nešťastně srazil míč za záda bezmocného brankáře Craiga Gordona.

Gólman skotského týmu přitom musel být po celý zápas v permanenci. Plzeň sice do utkání nevstoupila ideálně, pak ale soupeře na dlouho zamkla na obranné polovině. Jenže se jí nedařilo finále. Když už se do šance Viktoriáni dostali, mířili buď mimo, nebo ztroskotali na Gordonovi. Tak jako Milan Havel, který se v 18. minutě pokoušel prosadit rybičkou. O dvě minuty později musel dokonce brankář Hearts zastoupit obránce Stephen Kingsley, jenž vykopl z čáry takřka gólové zakončení Pavla Šulce.

Skotské mužstvo také občas vystrčilo růžky, kapitán Lawrence Shankland koncem prvního dějství dvakrát nechal vyniknout gólmana Mariána Tvrdoně.

Těsně po opětovném zahájení duelu se Gordon vytáhl proti obstřelu Šulce. Po hlušší pasáži se tentýž hráč ocitl v další příležitosti, ale jeho pumelici srazil stoper Kingsley na roh. Skotský soupeř byl s remízou před domácí odvetou spokojený, nikam se nehnal a vypadalo to, že výsledek uhájí. Plzeňští ale postupně utahovali šrouby. A to tak silně, že Hearts si nakonec klíčovou branku v nejzazší možné chvíli vstřelili sami. Viktoria si tak před odvetou ve Skotsku kýžený náskok nakonec vytvořila.

Play-off o účast v Evropské lize – první zápas
Plzeň–Hearts 1:0 (0:0)
Branka: 90.+6 vlastní Oyegoke.
Rozhodčí: Jablonski - Koslowski, Beitinger - Brand (video, všichni Něm.). ŽK: Jemelka, Koubek (trenér), Kalvach - Devlin, Vargas. Diváci: 10.506.
Plzeň: Tvrdoň - Dweh, Hranáč, Jemelka - Kopic (73. Mosquera), Kalvach, Červ, Havel (59. Cadu) - Šulc, Jirka (59. Bello) - Vašulín (73. Vydra). Trenér: Koubek.
Hearts: Gordon - Kingsley, Kent, Rowles - Taylor (75. Oyegoke), Boateng, Grant (75. Spittal), Penrice - Devlin - Vargas (89. Oda), Shankland (80. Boyce). Trenér: Naismith.