Slavia sahala s Ajaxem po obratu. Chorý vystřelil bod

Rotace sešívaným nezafungovala. Po nasazení osvědčených jmen se však fotbalová Slavia ve druhém kole Evropské ligy vzchopila a s Ajaxem nakonec remizovala 1:1. Po dvou odehraných kolech mají svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského 4 body.

Tomáš Chorý věří, že si získal diváky. Čekal jsem od Ajaxu víc, než že tady budou ležet a zkoušet kvalitu trávníkuVideo: Sport.cz

Ajax do Česka přijel bez dvou největších hvězd svého kádru Jordana Hendersona a Wouta Weghorsta. Trenér domácích Jindřich Trpišovský taktéž přišel s několika změnami. Na lavičce oproti jiným utkáním seděli Malick Diouf, Christos Zafeiris, Lukáš Provod či Tomáš Chorý. Příležitost od začátku naopak dostal poprvé Simion Michez a podruhé se v základní sestavě objevil i Ondřej Lingr.

Na výkonu nizozemského celku však nebylo poznat, že by jim dvě klíčové opory chyběly. První velkou šanci měl Brian Brobbey, který byl vyslán od Conrada Wallema. V obrovské příležitosti ale mířil vedle.

Smolný okamžik domácího celku přišel v 16. minutě. Cristian Rasmussen dostal přesný balón na nohu ve vápně sešívaných a Ondřej Zmrzlý nešetrným zákrokem poslal útočníka hostů k zemi. Sudí nařídil pokutový kop, kterého se chopil Van den Boomen. Ten poslal Antonína Kinského na druhou stranu a s přehledem proměnil.

Svěřenci trenéra Trpišovského se z branky poměrně rychle oklepali a snažili se o vyrovnání, dvakrát se dožadovali taktéž pokutového kopu, ale sudí prosby nevyslyšel.

Za to fotbalisté Amsterdamu mohli jít do dvougólového trháku. Gólman Remko Pasveer nakopl míč až za obranu domácích. Stoper David Zima marně naháněl Brobbeyho, ten však v úniku trestuhodně velkou šanci zahodil, když netrefil prostor domácí brány.

Druhá půle patřila Trpišovského týmu. Ve 48. minutě se před bránou probil k míči Ondřej Lingr, ale hradbu těl neprostřelil. Za to Simion Michez se ke střele dostal na hranici vápna, a dokonce trefil i prostor mezi tyčemi, gólman Ajaxu však výborným zákrokem míč vytěsnil.

Slávista Tomáš Chorý (vlevo) oslavuje se spoluhráči gól proti Ajaxu.

Po neslaném nemastném výkonu v prvním poločase přišel kouč domácích s čtyřnásobným střídáním. Na hřiště byli posláni Chorý, Diouf, Jurásek a Provod. Hra Slavie najednou získala myšlenku a sešívaní se více dostávali do gólových příležitostí.

Tlak domácích se neustále stupňoval, až vyústil ve vstřelenou branku. Za velkým vápnem se balónu chopil Matěj Jurásek, který nacentroval nadýchaný bochánek na hlavu Tomáše Chorého a ten přesně zamířil do prostoru, kam Pasveer neměl šanci dostáhnout.

Další velký rozruch nastal v 75. minutě. Do sprch totiž po druhé žluté kartě odešel obránce hostů Youri Baas, a Slavia si tak zahrála s nastavením téměř dvacetiminutovou přesilovku.

Závěr zápasu okořenila roztržka mezi fanoušky a hráči hostů, ale Slavia se i přes pětiminutové nastavení druhé branky nedočkala a s Ajaxem se po výsledku 1:1 rozešla smírně.

2. kolo fotbalové Evropské ligy:
Slavia Praha - Ajax Amsterodam 1:1 (0:1)
Branky: 67. Chorý - 18. Van den Boomen z pen. Rozhodčí: Treimanis - Gudermanis, Spasennikovs - Ratnieks (video, všichni Lot.). ŽK: Holeš, Prebsl, Douděra, Trpišovský (trenér) - Hato, Baas, Taylor, Van den Boomen, Wijndal, Gaaei. ČK: 75. Baas. Diváci: 19.296.
Slavia: Kinský - Douděra, Holeš, Zima, Zmrzlý - Oscar, Prebsl (74. Zafeiris) - Michez (60. Jurásek), Lingr (61. Diouf), Wallem (61. Provod) - Chytil (61. Chorý). Trenér: Trpišovský.
Ajax: Pasveer - Rensch, Šutalo, Baas, Hato - Van den Boomen, Hlynsson (42. Tahirovič), Taylor (78. Rugani) - Rasmussen (56. Wijndal), Brobbey (56. Akpom), Godts (56. Gaaei). Trenér: Farioli.
  0 : 0 Plzeň - Ludogorec 0 : 0 dohráno
20241003T21 : 00:00+0200